Každoroční soutěž, která podporuje tuzemské výrobce biopotravin, se letos konala již po jednadvacáté. Odborná porota stejně jako v minulých letech ocenila výrobky v pěti kategoriích, a to Biopotraviny živočišného původu, Biopotraviny rostlinného původu, Steaková masa, Biovíno a Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky. Tak neváhejte a ochutnejte to nejlepší, co čeští producenti biopotravin nabízí!

Absolutní vítěz i nejlepší biopotravina živočišného původu z Ekofarmy Javorník

Pokud patříte mezi milovníky plísňových sýrů, určitě vás potěší, že se absolutním vítězem letošního ročníku stal Bio Sýr s bílou plísní z Ekofarmy Javorník. Mléčné výrobky na farmě zpracovávají z čerstvého mléka přímo ve vlastní mlékárně. Kromě sýrů mají v nabídce také nejrůznější tvarohy, jogurty či jogurtové a kysané nápoje. V současnosti je navíc farma jediná v České republice, která nabízí sýry s bílou plísní v bio kvalitě. A to už je pořádný důvod k ochutnávce.

630f1e3b5aa38obrazek.png

Tramín červený z bio vinařství Víno Marcinčák

V kategorii Biovíno zabodoval Tramín červený, výběr z hroznů 2019 z bio vinařství Víno Marcinčák. Jedná se o rodinné vinařství hospodařící na vlastních vinicích v Mikulovské vinařské podoblasti. Můžete si zde zakoupit výtečná vína v bio kvalitě, a navíc po celý rok zavítat do vinného sklepa v Novosedlech, kde ve stylovém prostředí ochutnáte ty největší skvosty, které vinařství Petra Marcinčáka nabízí. Tak hurá na výlet!

BIO černý rybíz džem výběrový z Marmelády Šafránka

Marmelády Šafránka jsou rodinnou manufakturou, jež v oblasti Posázaví hospodaří od roku 2014. A právě jejich BIO výběrový džem z černého rybízu vybojoval první místo v kategorii Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky. V podniku své produkty vyrábí výhradně ze sezónního bio ovoce získaného od českých pěstitelů, což se výrazně podepisuje i na skvělé chuti džemů. Ty si pak nejlépe vychutnáte jen tak na lžičce nebo na čerstvém chlebu s máslem.

Sunday Morning bylinný čaj z Native Way

Na výtečné čaje, které pořádně zahřejí, nedá během sychravého podzimu dopustit snad nikdo z nás. Nechte se proto inspirovat vítězem kategorie Biopotraviny rostlinného původu, jímž se stal čaj Sunday Morning od Štěpána Tolara z Native Way. Ten na rodinné farmě nacházející se v Povltaví s láskou a respektem k přírodě nabízí nejen bylinné čaje, ale také nejrůznější koření i bylinné soli, a to vše v bio kvalitě.

Hovězí Sirloin steak stařený BIO z farmy Mitrovský dvůr

Nenecháte si ujít žádnou příležitost, kdy můžete ochutnat pořádný kus šťavnatého a pořádně vyzrálého masa? Pak určitě vyzkoušejte hovězí Sirloin steak stařený BIO z ekologicky hospodařící farmy Mitrovský dvůr, které vybojovalo první místo v kategorii Steaková masa. A i když je hlavními produkty farmy zejména hovězí, vepřové a drůbeží maso, nabízí zde také širokou škálu trvanlivých výrobků. Tak zavítejte do Mitrova, kde si potraviny prvotřídní kvality můžete nejen zakoupit, ale i rovnou vychutnat přímo ve faremní restauraci!

Tipy na závěr:

Rádi byste se o biopotravinách dozvěděli více informací a zajímá vás například, jak vypadá rostlinná bio produkce nebo jak na ekofarmách chovají zvířata? Na stránkách myjsmebio.cz najdete nepřeberné množství zajímavostí i inspirace k vaření. Zároveň nezapomeňte, že v září můžete vyrazit na dny otevřených dveří na ekofarmách v rámci projektu Poznej svého farmáře. Více informací na mesicbiopotravin.cz a poznejsvehofarmare.cz.
 

BIO SOUTĚŽ

Do konce měsíce září můžete za nákup biopotravin soutěžit o jednu ze 12 elektrokoloběžek! Registrační formulář a pravidla soutěže najdete na myjsmebio.cz/soutez. Tak se nezapomeňte zapojit!

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení


6303452c717faobrazek.pngJe-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení


63034523946fcobrazek.pngPokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Více informací o biopotravinách se dozvíte na myjsmebio.cz nebo na instagramu.
 

Reklama