Způsob vermikompostování je jen jeden. Budete potřebovat box s podestýlkou a kalifornské žížaly. Na trhu je ale několik designových vermikompostérů, které zapadnou do interiéru. Pokud však chcete mít žížaly třeba ve spíži, postačí vám vermikompostér, jenž si můžete vyrobit samy.

Podestýlku vytvoříme tak, že na netkanou textilii dáme kokosovou drť, hodí se i natrhaný recyklovaný papír. Vše navlhčíme a do připravené půdy vložíme nejméně 150 žížal (může jich být ale až 300). Rovnou je nakrmíme slupkami z jablka. Jakmile se naplní první patro, musíme založit druhé patro, kam dáme opět podestýlku podle základního postupu. Vykrmené žížaly se postupně přestěhují do nového bydliště, o patro výše. Do něj také házíme zbytky a po třech měsících konečně můžeme ze spodního patra vyjmout hotový kompost.

Co žížalám chutná

  • Zbytky ovoce
  • Kávová sedlina
  • Čajové sáčky
  • Mouku
  • Chlebové kůrky                                                                                                             
  • Rozdrcené skořápky od vajíček
  • Papírové ubrousky

Žížaly jsou vybíravé, ale naprosto oprávněně. Kdo by chtěl hnojivo pro pokojovky vytvořené z kořeněného jídla. Přesně to do vermikompostéru nepatří. Vše, co je slané nebo jiným způsobem ochucené, musí do koše, protože jinak žížaly zabijete. Pokud tedy myslíte, že si vermikompostér pořídíte, proto, abyste do něj dávaly zbytky jídla od večeře, jste na omylu. Navíc, pokud to zkusíte jednou, možná tím žížaly rovnou nezabijte, ale až ucítíte odporný zápach linoucí se z boxu, příště si akci rozmyslíte.

shutterstock-1733359505.jpg
Foto: Shutterstock

Do vermikompostéru patří vše rostlinného původu. To znamená slupky všeho druhu, nejvíce si žížaly pochutnávají na těch banánových, které rozloží opravdu velmi rychle. Dále pak kávová sedlina, nať od zeleniny. Háček je v tom, že v prvních týdnech byste měly do vermikompostéru vhazovat jen hrst denně, žížaly se musí nejprve aklimatizovat a až poté se jejich pracovní morálka zefektivní. V případě, že byste do boxu vhazovaly odpadu příliš, žížaly by ho nestíhaly zpracovávat, zbytky by tlely a důsledkem by byl již zmíněný zápach. Zhruba po třech týdnech můžete příděl zvýšit.

0,5 kg žížal zkonzumuje zhruba 0,25 kg bioodpadů denně

Žížalí čaj

Žížalí čaj rozhodně není žádná exotická pochoutka, ale kdo za něj bude vděčný, jsou rostliny. Jde o jedno z nejlepších kapalných hnojiv. Objeví se v zásobníku na vodu, odkud ho můžeme jednou za čas čerpat. Nezapomeňte, že zásobník se musí pravidelně čistit.
5f6de0fe1e6efobrazek.png
Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama