Když se žena zamiluje do svého muže, nedá na svůj originál dopustit. Tak mužně tesaný otcem i matkou svou. S chybičkami a zlozvyky, které pár měsíců po svatbě mají nádech roztomilosti. Později už tak moc ne, ale žena se v tom stádiu procitnutí rozhlédne kolem a zjistí, že doma nemá rozhodně žádnou výjimku. Casem se zvyk chová jako prkýnko na toaletě - chvilku nahoře, chvilku dole. Nechat to tak? Ani omylem! Železo se má kout, dokud je žhavé.

Pokud si manžela samy zavčas nevyškolíme a nevypěstujeme v něm správné návyky, můžeme jen čelit jeho kritice,“ varuje izraelská psycholožka Chava Mayerová, která je přesvědčená o tom, že žena je zodpovědná i za výchovu otce svých dětí.

dkdkkd

Do té doby, kdy muž a žena tvoří jen pár, není to s distribucí pozornosti a trpělivosti až tak složité. Muž jede po prázdné hlavní a s plnou nádrží. Jenže pak se dostaví hlasitý element, který si dovolí tu pohodu ve dvou narušit. Podle českého renomovaného psychologa Petra Šmolky s příchodem dítěte do rodiny zesílí to, co bylo mezi partnery dosud skryto. Pozitivní vztah se upevní, naopak konfliktní se bortí, neboť prochází zatěžkávací zkouškou.

Jít životem ve třech už je náročnější. Muž náhle z hlavní sjel na vedlejší kolej a v nově nastalé situaci se jen špatně orientuje. S náznaky žena příliš neuspěje. Muž je z práce unavený a hra na fanty ho nebaví.

Metoda cukru a biče prý funguje, ale jen pro ty s dobrou pamětí. Jakmile totiž dvakrát za sebou použijete bič, nebo přespříliš vztah osladíte, není cesty zpět.

Žena spráskne ruce, protože na to zkrátka po těch společných letech už nemá čas a nervy.

Psycholog Petr Šmolka radí vyzkoušet „metodu holubí“. Není to složité, přitom velmi účinné. A muži ji jistě ocení:

chce

Muž je tvor zhruba stejně komplikovaný jako např. běžný holub. I toho lze naučit mnohým kouskům, jen je třeba jej vhodně odměňovat,“ uzavírá Šmolka téma výchovy mužů v otce. „Žádného muže nelze vychovat kritikou, mnoha kouskům jej však lze naučit vhodně zvolenými odměnami.

A odměna může být klidně v podobě oblíbené večeře, políbení na uvítanou, kdy se nezapomeneme optat: „Jak bylo v práci, lásko?“ a konstatovat, protože je to prostě pravda, tak proč si ji nechávat pro sebe: „Už se nám po tobě stýskalo.“

Manželství je tehdy dokonalé, když žena se směje vždy znovu starým vtipům svého muže a muž se nikdy nesměje novým kloboukům své ženy.“ (neznámý autor)

Reklama