659540e77fe1bblobid0.jpgZdroj: Shutterstock

Nekupujte nekvalitní produkty

Než si pořídíte nové ručníky či osušky, nezaměřujte se jen na jejich barvu, která vám ladí s barvou koupelnových kachliček. Nesahejte také po těch nejlevnějších a raději sledujte cedulky, na kterých najdete informace o materiálu a gramáži. Ty kvalitní mají 450 gramů na metr čtvereční a více. A vyberte ty s delším vlasem. O stupni nadýchanosti totiž rozhoduje právě výška vlasu osušky - čím vyšší, tím měkčí. 
 
Před použitím správně vyperte

Ještě než si nové kousky pověsíte na háček, měly by putovat do pračky. Vypráním se zbavíte nejen pachu z výroby. Volná vlákna se zatáhnou a nebudou se zatrhávat a díky tomu prodloužíte jejich životnost.
 
Pozor na další správné praní

Ručníky a osušky nejdříve roztřiďte a perte podle barev. Barevné ručníky perte v tekutém pracím prostředku, který se lépe rozpouští. Na bílé ručníky použijte prášek, nikoli gel určený pro bílé prádlo. A perte na 40-60 °C a při běžném pracím programu. Myslete také na předepsané dávkování pracích prostředků. Zbytečně velké množství se ve vláknech usazuje a textilie mohou vyblednout. Nadbytek může způsobit také tuhost vláken, a to přeci nechcete.

shutterstock-302060504.jpgZdroj: Shutterstock

Zapomeňte na aviváž

Líbí se vám reklamy na nejrůznější aviváže, které slibují ty nejhebčejší osušky na světě? Možná to pro vás bude překvapením, ale použitím aviváže bohužel ručníkům spíše škodíte. Vlákna se totiž slepí a veškerá měkkost ručníku se vypaří a sníží se i jejich absorpční schopnost. Bílé ručníky navíc mohou kvůli aviváži zašednout či zažloutnout.

Náš tip: Tvrdost ručníků může způsobovat i tvrdá voda. Pokud už máte ručníky zatvrdlé a nechcete je vyhazovat, zkuste je změkčit tak, že je před praním namočíte do octové vody. Ideální je smíchat 10 lžic octa v 1 litru vody.

Nikdy je nežehlete

Pokud vás žehlení baví, tak že pod horkou žehličkou končí hromada prádla i vaše ručníky, děláte velkou chybu! Smyčky se zploští, polámají a ztratí savost.
 
Na sušení je nejlepší sušička

I správné sušení má velký vliv na to, jak budou vaše ručníky nakonec vypadat. Určitě zapomeňte na přílišné horko. Tedy na sušení na radiátoru nebo na přímém slunci. Přesušením poškodíte vlákna a ta se mohou polámat a poničit. Ručník pak zbytečně ztratí hebkost a měkkost. Tím nejlepším tipem je si pořídit sušičku. Všichni, kdo už ji doma mají, vám potvrdí, že tak měkoučké a načechrané ručníky nikdy předtím neměli. Pokud budete ručníky sušit na sušáku, dejte je na šňůru tak, aby k nim mohl dostatek vzduchu ze všech stran. Nechte také pootevřené okno, aby vám ručníky nezatuchly. Nezapomínejte také, že po každém použití je potřeba ručníky vodorovně rozprostřít a nechat proschnout, ideálně na vodorovném držáku. Pokud budete věsit několik ručníků přes sebe, nejspíš se nevyhnete nepříjemnému zápachu a škodlivým bakteriím, které se budou ve vlhké tkanině množit.

Zdroj: Vlastní zkušenost, MKluzkoviny.cz, Dobrytextil.cz, How to keep towels soft and fluffy - The Washington Post

Čtěte také: