Mít pěkné ploché břicho a štíhlý pas je snem asi každé dívky a ženy. Posílené břišní svaly jsou také důležité pro správné držení těla a brání nadměrnému prohnutí v bedrech. Právě tato oblast však často bývá naším problematickým místečkem, kam se ukládají tukové zásoby.

Jak vyzrát na břišní faldíky?
Břišním svalům bychom se měly věnovat stejně jako jiným svalovým partiím a pravidelně je posilovat. Musíme ale mít na paměti, že hezké břicho a pas nezískáme pouze zpevněním břišních svalů.

Je důležité především odstranit podkožní tuk, který samotným posilováním nezmizí. Pravidelné čtenářky www.aerobics.cz již dobře ví, že cíleného spalování tuků dosáhneme při aerobní činnosti (běh, jízda na kole, aerobik, jízda na kolečkových bruslích…), jejíž minimální časová délka je 30 minut. Optimálně se také snažíme snížit příjem energie, především tuků.

Stejně jako ostatní tělesné partie, je i štíhlý pas do značné míry dán geneticky a i když se nám podaří odstranit tuk, opticky nemusí být zúžení pasu příliš vidět (postava typu “pravítko”). Pak nám nezbývá nic jiného, než se svým tělem smířit a mít se rády takové, jaké jsme. Ostatně, mohlo by to být ještě mnohem horší, co říkáte? :-)

Tipy pro posilování břicha
Při posilování břicha je důležité dbát na výdech při stažení svalů a přitlačování beder do podložky. Cviky se dělají pomalu, tahem, bez švihu. Před posilováním určitě nezapomeňte protáhnout bedra (např. v pozici “kočičí hřbet” - v kleku na všech čtyřech s nádechem zatneme břicho a vyhrbíme záda, s výdechem uvolníme).

Základní cvik:
Leh na zemi, ruce podpírají hlavu v mírném předklonu. Nohy pokrčené v kolenou položíme na židli, bedra tlačíme do podložky. Pomalu s výdechem zatneme svaly, hlavu s rameny zdvihneme nad podložku (bedra jsou stále na zemi!).
Pomalé cviky střídáme s výdržemi, fázujeme.
Cvičíme tak dlouho, dokud necítíme intenzivní "pálení" břišních svalů.

Příští týden se můžete těšit na cviky na spodní bříško a šikmé svaly břišní. Nezapomeneme ani na protažení, které by mělo přijít po každém posilování. 

instruktorky aerobiku
přejato z www.aerobics.cz 

    
Reklama