image.png
Zahradní tulipány vs. botanické tulipány

Botanické, tedy přírodní druhy tulipánů bývají mezi tulipány spíše výjimkou. Mnohem hojněji se setkáváme se zahradními tulipány, které si můžeme vybírat podle velikosti, doby kvetení, tvaru, barvy a dalších kritérií. Vybere si jak pěstitel, který má jeden okrasný záhon, ovšem na své si přijde i nejnáročnější pěstitel. Tradičně se velikost rostlin pohybuje od 10 do 80 centimetrů. Hodí se jak do velkoplošných parkových či záhonových výsadeb, ale krásně vyniknou i na zahradních záhonech a skalkách.

Jak správně vysadit tulipány

Tulipány uvítají slunné stanoviště s propustnou a výživnou půdou. Před samotnou výsadbou byste měli záhony zrýt do hloubky asi 30 centimetrů, aby byla půda pod samotnými rostlinami dostatečně vzdušná a propustná. Cibule se vysazují na záhony vždy koncem září asi 15 centimetrů od sebe. Dřívější výsadba se nedoporučuje, protože by se tulipány mohly vyklubat už během podzimu a kvůli tomu by nemusely zimu přežít.
5ec7d46ec6809image.png

Růst tulipánů podpořte hnojením

Ve fázi jarního vývoje získává tulipán živiny ze staré cibule, ta postupem jara odumírá a místo jí se vytváří několik menších cibulek, jimiž se tulipány rozmnožují. Právě proto potřebují tulipány časté a důkladné hnojení, abyste podpořili jejich nové cibule i pěkné kvetení. Záhony můžete hnojit už na podzim před samotnou výsadbou. Hodí se k tomu kompostová zemina, do které můžete přidat asi jednu třetinu písku. Tulipánům svědčí i rozpustná hnojiva a dobře zkompostovaný hnůj. Na jaře hnojte tulipány vždy pravidelně spolu se zálivkou, hnojení by mělo probíhat přibližně jednou za dva týdny.
5ec7d4853ac14image.png

Péče o tulipány

Během jara udržujte záhony s tulipány mírně vlhké. Pokud byste je nechali přeschnout, rostliny by poměrně rychle odkvetly a oslabily se. Po odkvětu stonek ihned odřízněte, díky tomu se nebude rostlina zbytečně vysilovat. Když začnou žloutnout i listy tulipánů, živiny se začínají stahovat do cibulí, které byste měli ze země vyndavat během června a července.

„Tulipány byste měli na stejném stanovišti nechávat maximálně čtyři roky. Po takové době už je totiž porost hodně zahuštěný díky rozrůstání cibulek a zemina je poměrně vyčerpaná. Platí pravidlo, že šlechtěné tulipány je třeba přesazovat přibližně po třech letech, ale drobnokvěté botanické tulipány vydrží na jednom stanovišti déle,“ říkají zkušenosti profíků ze Zahradnictví Flos.

Skladování cibulek tulipánů

Cibulky tulipánů skladujte v teplém a suchém prostředí. Vaše skladovací místo by mělo být dobře větrané. Před samotným uložením do bedýnky byste měli tulipány dobře očistit a osušit. Skladují se zpravidla v dřevěných přepravkách proložené papírem nebo v papírových sáčcích. Během skladování je potřeba cibule občas prohlédnout a odstranit nemocné kusy.

Více na ZAHRADNICTVI-FLOS.CZ
5ec7d4a1ee3fdimage.png

Reklama