Mečík (gladiola) je rostlinka, která dorůstá do závratných výšek, díky čemuž působí velmi majestátně a může tak hravě tvořit dominantu vaší zahrady. Díky svému nádhernému barevnému spektru je na ni také krásný pohled.

mečík

Mečíky kvetou během června a července, potom jejich krása postupně uvadá. Abyste se po jejich odkvětu mohli těšit na jejich barevné odstíny i příští rok, musíte jim věnovat náležitou péči.

V první řadě byste měli zaměřit svou pozornost na jejich hlízy - nejsou totiž nikterak mrazuvzdorné, a proto potřebují rostliny pro svou hybernaci sucho a stálou, přiměřenou teplotu.

Hlízy musíte bezprostředně před příchodem zimy, nejlépe v průběhu října, vyjmout z půdy a dokonale je očistit. Staré kusy je pak nutné oddělit od nových.

mečík

Po takovémto očištění je nutné odstranit zbytek zeleného stonku, který mohl na hlíze případně zůstat. Starým, poničeným či napadeným hlízám od škůdců už nepomůžete, proto je lepší je vyhodit - v opačném případě by mohly nakazit ostatní rostliny například plísní. V případě, že mezi hlízami najdete takové, které jsou jen nepatrně poškozené, pak je raději uskladněte - například ve sklepě - tak, aby byly zcela odděleny od ostatních. Především nezapoměňte všechny vytažené hlízy před uskladněním řádně namořit.

mečík

Moření provádějte pomocí postřiku, určeného přímo na zimující hlízy gladiol. U mírně napadených rostlin je vhodnější moření za vlhka. Pak ještě mokré hlízy rozložíme v teplé suché místnosti a necháme je oschnout. Na přezimování vyžadují hybernující rostlinky dobře větrané místnosti s teplotami 5 až 10 ºC. Dobře se osvědčilo uskladnění hlíz v plastikových sáčcích s perforací.

mečík

Text: Lucie Sýkorová

Reklama