Pro střeva, tím i pro pleť jsou důležitá probiotika a prebiotika. Probiotika jsou živé mikroroganismy. Nejčastěji se můžete setkat s rody Lactobacillus a Bifidobacterium. Ve větším množství se nacházejí například ve fermentované zelenině či v nápoji jménem kombucha, v kimchi, ve vodním kefíru nebo v zakysaných mléčných výrobcích.
5e1c47d90db4eobrazek.png
Co se týče mléčných výrobků, s těmi je při problémech s pletí třeba nakládat opatrně. Mléko a zejména nezakysané druhy mohou stav pleti ještě zhoršovat, je to kvůli zvyšování inzulínu a obsahu růstových hormonů. Někteří jedinci jsou navíc na mléko alergičtí. Ovšem zakysané mléčné výrobky bývají lépe snášeny. Pokud vám nesedí, máte další jmenované možnosti, jak důležitá probiotika doplnit.

Viníkem špatné pleti mohou být střeva

Aby střevní bakterie v podobě probiotik dobře prospívaly, tělo potřebuje také prebiotika. Jsou to oligosacharidy, kterými se právě probiotika živí. Mezi potraviny bohaté na prebiotika patří chřest, česnek, banány, cibule nebo čekanka. Dohromady tvoří prebiotika spolu s probiotiky silnou dvojici.
5e1c4837ca26bobrazek.png
Špatný stav střevní mikroflóry může způsobit věci, které na obličeji mít opravdu nechcete. Když se budete týden přecpávat čokoládou, která je plná cukru, a k tomu si dáte nějaké vysmažené pokrmy, nemůžete se divit, že vám na obličeji vyskáčou nevzhledné pupínky. Na střeva a v důsledku i na pokožku má negativní vliv nadměrná konzumace cukru a zpracovaných potravin, stres, nedostatek spánku a také užívání antibiotik.

Vliv na pleť

Probiotika a prebiotika fungují na pokožku podobně jako ve střevech. To znamená, že jí pomáhají zůstávat ve vyváženém stavu.

  • Mohou zmírnit projevy kožních problémů, jako je akné, ekzém, růžovka a různé vyrážky.
  • Pomáhají redukovat známky stárnutí, udržují pokožku hydratovanou a omezují tvorbu vrásek.
  • Díky probiotikům a prebiotikům se může pokožka lépe hojit a vypadat hladší.

Kromě konzumace potravin bohatých na probiotika a prebiotika můžete své pokožce prospět i dalšími způsoby. Například tím, že je budete brát v podobě potravinových doplňků. Na trhu jsou k sehnání rovněž produkty na pleť s jejich obsahem. Jsou to mýdla, krémy, termální vody, čistící mléka, masky apod. Ty posilují ochrannou bariéru pokožky.

Vyzkoušet můžete i domácí pleťovou masku z jogurtu. Stačí když jogurt v pokojové teplotě nanesete na pleť a necháte asi deset minut působit.
5e1c48dd8efabobrazek.png
Vnější péče je ovšem pouze doplňkem. Jakmile nebudete mít v pořádku střeva, moc se nezlepší ani vaše pleť.

Čtěte také:

Reklama