Měsíc duben je sice chladný, ale pokud chceme, aby nám zahrada v létě hezky kvetla, není radno otálet. Doba výsadby jiřin se nezadržitelně blíží. Jak připravit jejich hlízy k výsadbě, se dočtete v tomto článku.

Dahlia

Zdá se vám tento způsob jara poněkud nešťastným? Určitě ano, ale nedá se nic dělat, zahrada nepočká. Čas sázení jiřin je tady. Pokud jste jejich zkušenou pěstitelkou a nechala jste hlízy jiřin „probudit“ ve skleníku, můžete nechat jejich sázení až po ledových mužích, ale jinak je poslední dubnový týden ideální.

Oba termíny výsadby můžete kombinovat

Výsadba hlíz v dubnovém termínu a předpěstovaných jiřinek v květnu, tedy o měsíc později má své výhody. Jiřiny pokvetou postupně a budete mít nejen krásnou zahradu, ale i spoustu květin k řezu do vázy.

Ať už se rozhodnete pro jednu, nebo druhou variantu, důležitá je vždy příprava záhonu.

Dahlia

Jiřiny milují dobře vyhnojený záhon. Nejlépe vyzrálým kompostem, nebo uleželým chlévským hnojem.

Myslete dopředu a vyberte jiřinám slunné, ale pokud možno klidné stanoviště. Především vysokým odrůdám s velkými květy by vítr uškodil a polámal by je.

Záhon mělce zryjte a sázejte hlízy tak, aby nad narašeným očkem bylo alespoň pět centimetrů zeminy. Nikdy je nesázejte příliš hluboko, protože takové hlízy pomaleji vzcházejí a mohou být v půdě napadeny různými chorobami.

Máte-li obavy z namrznutí výhonů, což je v těchto dnech pochopitelné, můžete nasazené hlízy po výsadbě přihrnout a později tento kryt odstranit. Účinná je i ochrana chvojím, nebo netkanou textilií, která je prodyšná, ale rostliny dobře tepelně izoluje.

Dahlia

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com