1) Nepodceňujte časté kojení

Říkali vám o tom už v porodnici a radí to každá laktační odbornice. Pokud chcete začít kojit nebo tvorbu mléka zvýšit, přikládejte miminko k prsu co nejčastěji. A pokaždé vystřídejte oba prsy. Nejde jen o samotný proces sání. Už sama přítomnost miminka u vašeho těla, mazlení a doteky kůže na kůži proces laktace spouští. Pokud miminko po kojení tak často netouží, pak mléko také odstříkávejte či odsávejte a prsy masírujte.

2) Krmte miminko i v noci

Může se stát, že vaše miminko skoro celou noc prospí, takže ho v té době kojíte jen minimálně. Jenže právě noční kojení má na produkci mléka velký vliv. Stará se o to hormon prolaktin, jehož hladina významně stoupá v noci. Nejvyšší je mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Nemusíte miminko nutně budit, použijte třeba odsávačku.

3) Nezapomínejte na dostatek tekutin

I ženy v Africe kojí, takže to bez dostatečného pitného režimu velmi pravděpodobně zvládnete i vy. Otázkou je, kolik mléka se vám bude tvořit, a jak moc bude při zvýšeném výdeji tekutin trpět vaše tělo. Proto raději pitným režim poctivě dodržujte! O tom, že nejlepší je pro tyto účely neperlivá voda nebo speciální, neslazený čaj, asi netřeba mluvit.

  • Laktační poradkyně doporučují dávat si také bílou kávu (Melta, Caro).

4) Bylinky a zase bylinky

Naši předkové měli lék z přírody na všechno. Však sílu bylinek využívají v takzvaných kojících čajích i současní výrobci. Složení každého z čajů je ale trochu odlišné, proto není na škodu je kombinovat. Většinou však shodně sázejí na laktaci podporující anýz, fenykl, kmín, pískavici neboli řecké seno, jestřabinu a benedikt lékařský.

  • Nezapomeňte, že čaj je třeba popíjet několikrát denně, a nástup účinků nepocítíte ze dne na den. Většinou až zhruba za týden. Řadu z uvedených bylinek můžete zakoupit také například ve formě kapslí.

5) Vyzkoušejte homeopatika

Pokud nedáte dopustit na homeopatika, pak se v lékárně poraďte například o užívání africké rostliny Ricinus Communis, respektive granulí z ricínového oleje získaného z jejích semen. Ale pozor! Řekněte, pro jaký účel toto homeopatikum potřebujete. Prodává se totiž také druh určený k potlačení kojení.

6) Zeptejte se laktační poradkyně

Zkoušela jste všechno možné, ale nic nezabírá? Pak může být něco špatně třeba v technice kojení. Nejen s tou vám pomůže laktační poradkyně. Případně se obraťte na Národní linku kojení.

7) Zapomeňte na stres

Tohle se sice mnohem snáze řekne, než udělá, ale je to svatá pravda. Jakmile jste ve stresu, tělo přepne do nouzového režimu a řeší jen to nejdůležitější. Tedy životně důležité funkce, což kojení rozhodně není. Tedy alespoň pro náš organismus ne. Buďte proto vytrvalá a věřte v dobrý výsledek.

Čtěte také: 

Reklama