Když se partneři rozhodnou, že by chtěli mít dítě, často řeší kromě ostatních i otázku peněz: budeme mít dost na to, aby mohla žena zůstat doma s dítětem? Na jaké příspěvky má vlastně matka nárok?

Není úplně jednoduché se v tom vyznat. Všechny ženy, které pečují o dítě, mají nárok na rodičovský příspěvek. Ten si mohou vybrat během prvních čtyř let dítěte, a to celkovou částku 220 tisíc korun (maximálně 11 500 Kč měsíčně). Ale jak je to s mateřskou? Na tuto dávku nemají nárok všechny ženy, záleží na tom, zda jsou zaměstnané, nebo samostatně výdělečně činné (OSVČ).

peníze

Zaměstnané ženy

Mateřská se pobírá 28 týdnů, u dvojčat 37 týdnů, a to od 6. až 8. týdne před očekávaným porodem. Ženy mají nárok na mateřskou, pokud jsou v den nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnané, pokud se jim z příjmu platí nemocenské pojištění a v posledních dvou letech pracovaly aspoň 270 kalendářních dnů.

Podnikatelky

Pro podnikatelky (OSVČ) jsou podmínky trochu jiné. Tyto ženy si musí v dostatečném předstihu řádně platit dobrovolné nemocenské pojištění, na jeho měsíční výši je poté závislá výše mateřské. OSVČ si musí platit toto pojištění 180 dní během posledního jednoho roku před porodem a platí pro ni také celkových 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Do těchto 270 dnů se počítá i doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole.

Ostatní ženy nárok na mateřskou nemají, takže mohou pobírat pouze rodičovský příspěvek, který navazuje na mateřskou.

Pozor na platby

O toto téma jsem se začala zajímat, když si kolegyně Klára Wimmerová posteskla, že si jako OSVČ toto pojištění platí. To by nebylo nic hrozného, není to velká částka. Jenže Klára měla během té doby s placením nepříjemnou zkušenost. I proto vznikl jako rada pro vás ostatní ženy tento rozhovor.

Kláro, jsi žena podnikatelka, OSVČ. Jak jsi zjistila, že máš vlastně taky nárok na mateřskou, pokud si budeš platit nemocenské pojištění? Já jsem to donedávna vůbec nevěděla.
Dřív jsem se o to neměla důvod zajímat, teď už je to vzhledem k mému věku i k tomu, že jsem se vdala, poněkud aktuálnější. Ale ta informace se ke mně dostala poprvé asi před čtyřmi lety, když čekala dítě moje kolegyně z práce. Předtím jsem o ničem takovém netušila, ani jsem se o to nezajímala. V době, kdy byla těhotná kolegyně, byly ale ještě jinak nastavené podmínky... budoucí matky, OSVČ, si mohly nemocenskou doplatit i zpětně, a pokud doplatily hodně, byla pak vysoká i jejich mateřská. Aspoň tak jsem to slyšela. Podobné „obcházení“ už ale dnes možné není, pochopitelně to mnoho žen „zneužívalo“.

Teď už je to ovšem jinak, zpětně nic platit nelze. Kolik je minimální měsíční částka, která se musí platit?
Minimální výše nemocenského pojištění, pokud si platíš minimální sociální pojištění (které je kolem dvou tisíc), je tuším cca sto padesát korun, takže částka je to zanedbatelná.

Kde sis pojištění vyřizovala?
Samotné vyřízení bylo jednoduché, šla jsem na příslušnou Českou správu sociálního zabezpečení, pod kterou spadám, a u okýnka na informacích jsem vyplnila jeden formulář - žádost o nemocenské pojištění. Pak jsem čekala na její vyřízení - doporučeným psaním mi přišlo oznámení, že nemocenské pojištění bylo zřízeno, a informace, kolik peněz a na jaký účet mám každý měsíc posílat. Klasicky je nutné zaplatit k určitému dni v měsíci, a jestliže se splátka opozdí, nárok na nemocenské pojištění - a potažmo mateřskou - okamžitě zaniká.

To je docela přísné. A dá se nějak zkontrolovat, jestli jim tam ta částka opravdu přišla? A když nepřijde, dají Ti vědět, že to nemáš zaplacené?
Já jsem si zřídila trvalý příkaz, problém ale byl, že hned první splátku jsem poslala o týden později, než mi přikázali - takže mi v podstatě nemocenské pojištění nekompromisně zaniklo pomalu dřív, než vzniklo. Problém ale vidím v tom, že mi to nikdo neoznámil. Peníze z mého účtu pak odcházely dál, každý měsíc, celkem skoro půl roku, a úplně zbytečně.

A kdy a jak jsi nakonec zjistila, že pojištění zaniklo? Vždyť jsi celou dobu žila v domnění, že tam peníze chodí!
Dali mi vědět až po tom půl roce, což mě pochopitelně rozčílilo. Po pojištěncích se vyžaduje, aby bylo na den přesně všechno zaplacené, ale úředníci, kteří jsou placení z našich peněz, nemají žádnou povinnost oznámit nám, že nám nějaký nárok zanikl. S klidem vám to dají vědět e-mailem půl roku poté, co žijete v domnění, že je všechno v pořádku, a peníze posíláte dál. Dokážu si představit ženy, které odpočítávají měsíce, aby UŽ mohly založit rodinu, a najednou zjistí, že to musí opět odložit. Tedy - samozřejmě nemusí, ale peněz se nedočkají.

To je opravdu nepříjemné zjištění...
Na celé situaci mi asi nejvíc vadí to, co už jsem popsala - pojištěnec se o den opozdí s platbou a má smůlu, ale úřad může s oznámením otálet, jak dlouho chce... A kontrolu nemáme žádnou.

Můžete se přečíst...

Reklama