Každým rokem jezdívám do Paříže. Bydlívám u kamarádky, rodilé Francouzky, a tak jsem jí náležitě nahlédla do kuchyně.
Pracuje od 9 hodin, cca v 8 snídá – čerstvě vymačkanou šťávu z ovoce, máslo, bagetu, zavařeninu, med a černou kávu, kterou pije z takové misky, vůbec ne z hrnečku.
Na oběd mají v práci přestávku 2 hodiny, neplacené, přirozeně. Chodívají do restaurací v okolí. Dávají si klasické francouzské jídlo v sestavě – aperitiv – předkrm – hlavní jídlo – dezert – káva .
Přichází domů kolem 19. hodiny s čerstvou bagetou a o chvíli později rodina začíná večeřet.
Nejdříve aperitiv – k tomu olivy: zelené, černé, s feferonkami a oříšky, sušené ovoce, chipsy.
Po zhruba ½ hodině společně strávené s námi potom zase odcházela do kuchyně a po ¼ hodině byl druhý chod – kousek ryby, nebo něco jako lečo, kotleta apod. Vše servírované na talířcích, jakým my říkáme dezertní. Takže opticky je plný talíř, ale de facto dětská porce. K tomu odpovídající víno – ½ l na 4 osoby, tj. dámy 1 skleničku, pánové skoro 2.
Po chvíli přijde dezert – prkénko se sýry, ovoce a zase láhvinka odpovídajícícho vína. Ke všemu jako příloha bageta, nakrájená na kousky.
Takže večeře trvá cca 2 hodinky.
Hodně se povídá, určitě víc, než jí.

Teď možná několik zásad:
1/ vypusťte svačiny
, stejně potom u hlavního jídla sníte stejně, jako byste nesvačili
2/ hlad je převlečená žízeň – napijte se mezi jídly minerálky
3/ jídlo si vychutnejte, jezte pomalu, kompletním příborem, v sedě u malého stolku, jako v Paříži, a jídlo si dejte na dezertní talíř – opticky budete mít velké porce.
4/ nové sousto nabírejte teprve tehdy, až jste spolkly to, co máte v ústech. Vyplatí se během žvýkání položit příbor nebo alespoň vidličku
5/ nechoďte do restaurace, kde hraje ryčná hudba, nutí vás k rychlejší a větši konzumaci
6/ sýr jako dezert je výborná věc – je tučný, hodně zasytí a vy vydržíte do dalšího jídla bez pocitu hladu. Myslím tím kousek sýra, ne celý. Tuk totiž vyvolává uvolňování hormonu cholecystokininu, který hlásí mozku, že žaludek je plný. Myslím si, že právě to je problém nízkotučné stravy – sníte jí více.
7/ nejezte pokrmy bez chuti – zakápněte olivovým olejem, čerstvě si umelte koření
8/ každý den si dejte kousek nějaké dobroty. Tím, že budete vědět, že zítra si zase klidně dáte, nebudete zbytečně jíst mnoho a nebudete mít pocit viny.
9/ četla jsem, že ve Francii 60 % denní potřeby konzumují při obědě. Později si dají už jen menší večeři, např. popsanou v úvodu.
10/ jako předkrm se jí hodně salátu, zkuste to taky tak, potom už k jídlu přílohu nebudete potřebovat
11/ velice dobré je zakončit jídlo silným pressem. Kofein mírně potlačuje chuť k jídlu, ale hlavně povzbuzuje metabolismus. Pozor tedy na zvyk pít kávu před jídlem.
12/ víno se pije malých doušcích, vychutnává se. Jedna sklínka představuje 75 kalorií, mnohem méně než pivo nebo limonády. 1-2 sklenky nás ochrání před chorobami srdce a snižují i hladinu cholesterolu. Červené víno je antioxidant.
13/ no nevím, zda mohu dodat i poslední radu, ale říká se, že Francouzi chodí do restaurace poblíž domova, domů jdou pěšky a po krásném večeru zakončí i krásným milováním. To jediné nemám ověřené…

Tak a teď mě kamenujte.  

          
Reklama