Ocicat

„Zas musí mít něco extra,“ pomyslela jsem si, když mi volala sestra, že musím určitě přijít. „Pořídili jsme si něco úžasného, nech se překvapit!“ potvrdila moje domněnky.

A skutečně. Zírala jsem jak u vytržení na velkou kočku, která mě upřeně pozorovala, a bála se k ní přiblížit. „Nic ti neudělá, klidně si Mydlinku pohlaď,“ culila se Kateřina, když jsem opatrně přistupovala k šelmě, kterou jsem nebyla schopná kamkoliv zařadit. Byla nádherná. Je to kočka, nebo ne?

Ale sestra, která je stejně jako já, jejich milovnice, mě uvedla do obrazu. „To je ocicat (vyslovila osiket), úžasné kočičí plemeno. Dan ji přivezl z Anglie,“ nenechala mě na pochybách, že se něco takového u nás hned tak nesežene. „Vypadá jak ocelot,“ napadlo mě, když jsem ji za chvíli drbala za ušima, zatímco se mi ji nedařilo shodit z klína, kde se drze uvelebila. Vypadalo to, že tam hodlá za hlasitého hulákání strávit zbytek svého života…

Ocicat„Vypadá jako ocelot, ale ocelot to není. Na první pohled z ní divokost přímo čiší, ale je to přitom zcela nekonfliktní, přátelský tvor. Nahání strach, ale ve skutečnosti se ráda mazlí,“ vysvětlil mi „můj“ veterinář MVDr. Jiří Filip, z veterinární kliniky v pražských Vršovicích.

Ocicat má podobně jako ocelot široký nos a velké „kočičí“ mandlové oči, posazené daleko od sebe. I svým tělem posetým výraznými tečkami připomíná ocelota natolik, že podle něj dostala své jméno. Mezi předky tohoto temperamentního kočičího plemene ale žádné divoké kočky nehledejte.

 „I když to není zrovna nejklidnější společník, není problém chovat ocicat v bytě,“ doporučil mi novou kamarádku doktor Filip.

  • Existuje mnoho barevných mutací. Takže si tohoto mazlíčka můžete opatřit v černé, modré, lila či dokonce skořicové barvě. Patří mezi středně velká plemena a obvykle váží od 3 do 7 kilogramů. Kocour je ještě větší.

 „Bez problémů vychází s ostatními kočkami, stejně dobře může žít i se psy,“ líčil její přednosti veterinář. „Naopak je lepší, když není sama, protože miluje společnost.“

Nenáročný společník

„Jako většina koček je i ona velice svá, sama se rozhodne, co udělá. Je také velmi aktivní a má ráda pohyb,“ popsal její charakteristické vlastnosti Filip. „Například ji jako psa velmi baví aportování různých předmětů. Je velmi inteligentní a učenlivá, takže ji lze naučit i spoustě dalších kousků.“

Podle doktora Filipa ocicat nevyžaduje žádnou zvláštní péči a svými potřebami se od ostatních koček moc neliší. Rozdíl je v tom, že domácí kočky nebo například britky či siamky běžně celý den prospí, když jsou doma samy. Naopak plemeno ocicat přímo zbožňuje společnost. Pokud ji nemá, můžete být po návratu domů nemile překvapeni, jak volný čas „strávila“.

Ocicat

Na procházce jako pes

Stejně dobře se naučí chodit na vodítku, což je velmi praktické, pokud jí chcete dopřát dostatek pohybu. Procházky ji baví, protože venku na ni čeká spousta nových a zajímavých podnětů a ocicat je kočka velice zvědavá a zvídavá.

Navíc je tato domácí šelma hodně „ukecaná“ a se svým majitelem si ráda povídá. Reaguje totiž originálně na lidský hlas a snaží se odpovídat podobným tónem. Někdy to dokonce zní tak, jako by zpívala.

Historie plemene

  • Plemeno vzniklo v podstatě náhodou v 60. letech min. stol. v USA, když se jistá Virginia Dally pokusila vyšlechtit siamskou kočku s habešskými rysy. Po zkřížení mělo jedno z koťat skvrnitou kresbu a stalo se základem chovu ocicat. Do Evropy bylo plemeno dovezeno počátkem 90. let, u nás se první chovný pár objevil v roce 2000.

Tak co, pořídíte si také tuto milou společnici, i když stojí od 10 tisíc Kč výš? Já už házím drobné do kasičky…

Reklama