Máte pocit, že jste až příliš často ve stresu, cítíte se přetížení a podléháte negativním náladám? Projevují se u vás nespavost nebo zažívací problémy? Nejspíš je váš organismus překyselený. Jak se s tímto problémem co nejlépe vypořádat, prozradí Monika Divišová, nutriční poradkyně a majitelka společnosti Wellnessia.cz.

Moniko, můžete nám vysvětlit pojem kyselé prostředí v těle?
Naše krev musí mít stabilní, lehce zásadité pH 7,4. Když máme vyrovnané pH, cítíme se uvolnění, klidní, koncentrovaní, bez bolesti a máme hodně energie. Naopak kyselé prostředí způsobené nedostatkem živin, stresem a nesprávnou životosprávou je původcem řady onemocnění, například obezity či diabetu. Pokud naše tělo musí bojovat s překyselením, může se to projevovat jedním nebo více způsoby: náladovostí, podrážděností, záněty či špatným trávením.

Carter

Jaké konkrétní zdravotní problémy v souvislosti s překyselením organismu vznikají?
V souvislosti s překyselením organismu můžeme mluvit například o obezitě nebo diabetu. Dalším z problémů je osteoporóza. I když budete jíst dostatek potravin s vysokým obsahem vápníku, překyselení může přispívat k řídnutí kostí. V kyselém prostředí se také velmi dobře daří mikroorganismům, které svými výkaly přidávají další kyselý odpad do našeho těla. Objeví se nemoci, které přímo souvisí s životem mikroorganismů v našem těle – kvasinky, migrény, únavový syndrom, poruchy imunity, gynekologické problémy, ekzémy, astma.

Tělo ale na kyselost reaguje a pH udržuje v optimální hladině.
Samozřejmě, že pro to dělá maximum. Jakmile nám klesne pH v organismu, tělo musí pracovat navíc, aby se zvládlo vypořádat s návalem kyselosti. Více dýcháme, odvádíme pryč oxid uhličitý, ledviny zase zvednou kyselost v moči a odvedou ji tím ven. K těmto aktivitám tělo potřebuje zásadotvorné minerály jako například vápník, hořčík, jód a sodík. Když místo výživy buněk používáme tyto živiny na optimalizaci pH, nemůžeme se divit, že nám pak „chybí“ na jiných místech, například v kostech nebo pro správné fungování štítné žlázy.

Jak tedy můžeme překyselení, a tedy i větší zátěži našeho organismu předejít?
V první řadě byste měli změnit jídelníček. Veškeré jídlo, které jíme, na náš organismus totiž působí buď kyselinotvorně, nebo zásadotvorně. Silně kyselinotvorné potraviny jsou například sycené nápoje, alkohol, cukr, umělá sladidla, káva, maso a mléčné výrobky. Mezi zásadotvorné potraviny patří zejména zelenina a ovoce, bylinky, mořské řasy, dále ořechy, semena, klíčky, avokádo a další. Stačí jen lehce zvednout poměr zásadotvorných potravin v jídelníčku a budete se ihned cítit lépe, patrný je úbytek váhy a větší množství energie.

juice

Existuje nějaké pravidlo, podle kterého můžeme jednoduše poznat, zda se jedná o kyselinotvornou, nebo zásadotvornou potravinu?
V první řadě bych ráda řekla, že všechny kyselinotvorné potraviny nejsou pro náš organismus špatné. Problém vzniká, až když dojde k dlouhodobé nerovnováze. Při známé „kvalitě“ českého stravování to ale je velmi častý jev.

Jednoduchým pravidlem k rozpoznání toho, do jaké skupiny potravina patří, je pohlídat si proces její výroby – čím více je jídlo průmyslově zpracované, tím více je kyselinotvorné. Klasickým příkladem jsou potraviny ze supermarketu plné nejrůznějších stabilizátorů a „nejedlých“ ingrediencí, jen aby byla výroba co nejlevnější a trvanlivost co nejdelší. Na opačném pólu stojí třeba čerstvé plody utržené na vaší zahrádce.

Co byste tedy čtenářkám a čtenářům doporučila?
Pro dosažení ideálního pH, a tedy i celkově lepšího fungování těla není nic jednoduššího než navýšit konzumaci ovoce a zeleniny, polovinu jídelníčku by vlastně měla tvořit zelenina. Ideální cestou, jak zvýšit příjem ovoce a zeleniny, je například konzumace čerstvých šťáv. Do několika sklenic čerstvého džusu je totiž možné vtěsnat maximum živin z takového množství ovoce a zeleniny, které jen těžko zvládnete během jednoho dne sníst. Efektivita vstřebání tekutých látek je také mnohem rychlejší než u pevné stravy. Když tedy vypijete čerstvou šťávu, všechny vysoce koncentrované živiny jsou dokonale stráveny během několika minut. To se hodí, když potřebujete načerpat energii, třeba ráno nebo po sportovním výkonu.

Stačí tedy relativně málo – pořídit si kvalitní odšťavňovač, takový, který má vysokou výtěžnost a snadno se umývá, a začít si každý den připravovat čerstvé šťávy. Nesmí se ale zapomínat ani na pohyb i kvalitní relax a spánek. Příkladem perfektního stroje je Catler JE 4011. Má výkonný 1200W motor a nerezové síto s ostřím zpevněným titanem a se stěnami z mikrosíťoviny, jež čítá více než 40 000 miniaturních otvorů. Díky těmto prvkům dokáže zajistit maximální výtěžnost a přípravu té nejkvalitnější a čerstvé šťávy během několika vteřin, nemluvě o tom, že na něj výrobce poskytuje nadstandardní tříletou záruku.Carter

Role odšťavňovače je přitom více než klíčová. Během dne to totiž zejména s konzumací zeleniny bývá často složité. V syrovém stavu v klasickém českém jídelníčku chybí, z jídel si přes den můžete koupit maximálně tak zeleninový salát a ne každý má možnost chodit denně do fresh barů nebo si nosit krabičku se zeleninou do práce. Určitě si ale s sebou můžete vzít lahev doma připravené zeleninové šťávy. Tu si navíc můžete nachystat v předstihu a v lahvích ji uchovávat v lednici. Spoustu zajímavých receptů a informací najdete zde (odkaz na Catler).