Mnohdy nešťastné dispoziční řešení panelových bytů není rozhodně neměnné. Pouhé odstranění zbytečné příčky promění váš byt v luxusní byt v novostavbě – alespoň napohled.

 

Často se takto odstraňují příčky sousedící s kuchyní nebo v chodbě, vzniká tak například obytná kuchyň. Jednoduchý zákrok však vyžaduje přípravu a hlavně, musíme vědět, co zařídit.

Takže:

 

  1. Rozmyslete se!

Prvním krokem je důkladné rozmyšlení a rozplánování „nového“ bytu. Co s nábytkem, co kam přestěhovat? Je to skutečně ideální řešení?

 

  1. Stavební úřad

      Zde se zákon stále mění, takže je rozumné nejdříve navštívit stavební úřad a zeptat se, co váš stavební zásah vyžaduje, zda povolení, oznámení či ani to ne. Nezasahujete-li do nosných zdí, nemusíte mít ani oznámení (údaj z roku 2007, MÚ Pce), ale je možné, že požadavky se liší úřad od úřadu, co někde chtějí, jinde mít nemusíte. Často vám zde také řeknou, jaké další kroky musíte udělat.

 

  1. Souhlas správy či vlastníka objektu

Je nutný k dalšímu pokračování, a to i ve chvíli, jste-li majitelem bytu, zajděte tedy na správu a vyžádejte si mimo jiné i projektovou dokumentaci k tomu, kde je napsáno, které příčky jsou nosné a které ne. Jste-li nájemcem, pak je dokumentace u vlastníka objektu či v nejhorším případě na stavebním úřadě.

 

  1. Statik, projekt

      Statický posudek je nutný, projekt je nepovinný a záleží na konkrétní situaci. Statikovi dodejte plánek bytu, projektovou dokumentaci a zjistěte sílu zdiva, v jiných případech tyto kroky podnikne sám statik.

 

  1. Vybírejte firmu

Vybírejte raději jednu firmu, která se postará o všechny práce, vyhnete se problému, že práce na sebe nebudou navazovat, firma musí mít patřičná oprávnění a ve smlouvě požadujte kalkulaci, co a za kolik provádí, termín zahájení i ukončení prací a samozřejmě reklamační podmínky na závady.

Některé firmy zařídí i návrh od projektanta či architekta a doprovodnou dokumentaci i celé jednání na stavebním úřadě. Sice za to zaplatíte, ale mnohem více času tím ušetříte a vlastně i peněz za neustálé cestování. Zvláště jedná-li se o náročnější zásah s projektem a stavebním povolením či stavebním dozorem.

 

Počítejte také s tím, že čekací doba na zhotovení zakázky někdy může být i půl roku.

 

  1. Elektrikář s oprávněním

Každý zásah do příček s sebou nese i zásah do elektrorozvodů, a to není práce pro domácí kutily, takže vždy žádejte elektrikáře s oprávněním. Pokud zakázku zadáváte firmě, jistě svého elektrikáře má.

 

  1. Upozorněte sousedy

V termínu rekonstrukce raději upozorněte sousedy na zvýšený hluk a prach. Sami se raději odstěhujte dočasně jinam, jemný prach je prostě všude.

 

  1. Počítejte s komplikacemi

Zkomplikovat se může všechno, proto raději počítejte s dostatečnou časovou rezervou a nechte si i nějakou finanční rezervu.

 

Bouráte, chcete bourat či jste již tuhle dobrovolnou pohromu zažili? Podělte se o zkušenosti! Zatím to vypadá, že souboj s úředním šimlem vyžaduje mnoho trpělivosti, a nepříliš lichotivé je i to, že informace se z různých opravdu důvěryhodných zdrojů či úřadů rozcházejí… Raději vše dvakrát prověřte…

 

Zdroje:

www.bydleni.atlas.cz

www.televize.cz

www.dumabyt.cz

info MÚ Pce, 2007

Reklama