Dejme si takovou malou znalostní rozcvičku. Jakou drogu bychom si museli vzít:

1. aby se dostavil pocit hladu, i když jsme nasycení, aby se nám zdálo, že čas ubíhá pomaleji, a abychom se při předávkování dostali do euforie, která může končit i dlouhým a vcelku bezdůvodným záchvatem smíchu... (hašiš)

2. abychom při vyšších dávkách  byli vysmátí, měli bychom přechodně lepší intelektové funkce, bylo by nám hřejivě, cítili bychom pohodu, jiskření, byli bychom nad věcí ... (extáze)

3. abychom necítili  pro změnu únavu ani hlad, měli bychom zjitřenou představivost, empatii, tedy schopnost soucítit s ostatními, abychom vyhnali na vyšší úroveň, ale ztratili přitom snadněji zábrany ... (pervitin)

Je libo skunk? Víte, že je to také droga, respektive název pro určitý typ marihuany, který se teď mezi mladými lidmi stává módní záležitostí? Favorizovaná už není jen klasická marihuana a takzvaná taneční droga, tedy extáze, ale v kursu začíná být právě skunk.

A poznali byste podle stručného popisu, jaká že je to droga?

- je to tableta, na jedné straně obvykle s dělící rýhou, na druhé může být reliéfní obrázek kupříkladu s vyobrazením delfína či ptáka, nebo tu může být písmenko e (samozřejmě, je to extáze)

- je to tmavě zelená či hnědá pryskyřice, která obsahuje v malém množství květenství či drobné příměsi (hašiš)

- jedná se o květenství a také o horní lístečky z konopí - no ano, marihuana...

Jak jednoduché - pokud jde o test, tak na výše položené otázky existuje snadná a jednoznačná odpověd. Bohužel, v životě narkomanů to tak jednoduché není. Otázka, zda a jak se vymaní ze své závislosti, je pro mnohé z nich otázkou nejtěžší...

O drogách se toho napsalo už tolik, že každé další vysvětlování, jak jsou škodlivé, skoro vypadá jako nošení dříví do lesa. Zbytečné není, to ne, ale odborníci se v poslední době přiklánějí k trošku jinému trendu.

Podle nich je důležité nejen to, aby děti věděly, že drogy jsou svinstvo a brát je nemají, ale aby se jim hlavně uměly bránit. A to už je o něčem jiném.
Jedna věc je totiž vědět, že třeba "perník" je cesta do horoucích pekel, pokud je člověk na něm závislý (pro úplnost: perník jako pervitin, nikoli tedy tradiční moučník s polevou po nedělním obědě:-))

Z pohledu odborníků je tedy důležité drogu odmítnout, ne mít o ní encyklopedické znalosti a brát ji potají, protože se všude mluví o tom, že brát se nemá.
Nejde o to ji utajit a namlouvat si, že to jenom párkrát zkusím a budu to mít pod kontrolou, nejde o to se jí vyhýbat a dělat, že neexistuje, protože ona reálně existuje a my, respektive naše děti, nežijeme na jiné planetě.
Žijeme v bezprostřední blízkosti drog. Jde o to se droze ubránit. A to znamená v první řadě ji umět odmítnout. A umění to pro někoho možná je.
Jasně, síla kolektivu, kdy se děti vzájemně popichují, ať už jde o cigáro nebo první doušek alkoholu, udělá své. Kéž by to jednou bylo tak, že silný nebude ten, co má kapsy napěchované drogou a je to pro něj skvělý byznys, ale naopak ten, který ho umí bez vnitřního zakolísání asertivně odmítnout: "Ne, díky, kámo, tohle není nic pro mne, znám lepší věci, v tomhle já nepojedu a to vím docela určitě..."  

Reklama