Může se vám to líbit nebo ne, pěstování pokojových rostlin je současným trendem. S rostoucí poptávkou samozřejmě rostou i ceny rostlin, za které jsou lidé ochotni zaplatit tisíce.  Jaká je však jejich reálná cena?


Rostliny z útulku


Na spotřebitele se útočí ze všech stran. Od nespočtu drahých knih, jež se začínají hromadit stejně jako kuchařky, po projekty, jejíchž zakladatelky rostliny přímo prodávají a radí jak na ně. Jeden z takových projektů nese název Second Handed Flowers, a někteří mu neřeknou jinak než kytky z útulku. Zajímavá alternativa prodeje rostlin rozproudila velkou debatu. Květiny, které jsou k prodeji v Petrohradská kolektiv, Lucie Šatková zachraňuje. Původní majitelé jim totiž dávali zabrat. Může jít například o seniory, kteří se stěhují do domova důchodců nebo o lidi, kterým už se prostě přerostlá monstera po babičce nelíbí a nevědí, co si s ní počít. „Ztrápené“ rostliny Lucie většinou dostane zdarma nebo je odkoupí za symbolické částky. A tady se dostáváme k jádru problému. Rostliny, které probere k životu, prodává i za 1 500 Kč...


Co je za tím vším


Rostlinu neberu jako věc, ale jako živou bytost, která je součástí koloběhu přírody, stejně jako vše ostatní živé na naší planetě,“ říká Lucie, která rostliny před tím, než je prodá, přesazuje, zastřihuje a hnojí. S některými je práce i na několik měsíců. Až potom jim majitelka hledá nový domov. Říkáte si, proč prostě nekoupit pokojovku například v zahradnictví hobby marketů nebo si ji nevypěstovat? Odpovědi jsou zcela jednoduché.

Květiny v hobby marketech jsou pěstované pomocí chemických hnojiv ve sklenících a ve velkém množství, a protože jim nikdo rozhodně nevěnuje individuální péči, může se stát, že se z rostlinky budete těšit jenom pár měsíců. Potom začne chřadnout a vy si budete říkat, že chyba musí být ve vás. Může a nemusí! Navíc za mladou středně velkou monsteru v hobby marketu zaplatíte 899 Kč. To je docela dost na to, že nemáte vůbec jistotu, zdali nebude radost jen dočasná.


Ano, pokojovky si můžeme i vypěstovat od semínka nebo si vzít řízek od kamarádky. Jenže ono docela dost dlouho trvá, než se z malého výhonku stane obrovská rostlina, po které toužíme. Rostliny, jež zakoupíte z druhé ruky jsou i přes třicet let staré, a ví se, že když už rostliny přežijí takovou dobu, jen tak je něco nezahubí. Když je čas od času zapomenete zalít nebo je naopak přelijete, možná vám to vrátí oschlým nebo zažloutlým lístkem, ale mají potenciál vydržet s vámi až do konce vašeho života. Staré rostliny, které se prodávají v „útulku“ nelze vůbec spravedlivě finančně ocenit. Navíc jak říká Lucie: „Některé květiny prošly pod rukama spoustě lidí, mají duši, která si je pamatuje a jejich listy by mohly vyprávět příběhy.“

Zdroj fotografií: Lucie Šatková, Karolína Waberová a Shutterstock
Čtěte také:

Reklama