Kdo dnes přijde do lékárny s receptem na léky, které pravidelně užívá, bude muset sáhnout hlouběji do peněženky. V platnost totiž vešla nová vyhláška ministerstva zdravotnictví o úhradě léků. Připlácet se bude na dražší léky.

Tímto opatřením chce ministerstvo snížit dluhy zdravotních pojišťoven a zlepšit jejich hospodaření. Dobrá, proč na to ale mají doplatit lidé s vážnými chronickými chorobami? Astmatici, kardiaci, lidé se schizofrenií, alergiemi, rakovinou, s transplantovanými orgány, zdravotně postižení. Tito pacienti nemají peněz nazbyt a právě oni mají doplácet nejvíce. Léky, které užívají, jsou pro ně životně důležité a samozřejmě že jsou drahé.

Proč vyhláška nestanoví připlácení u léků levnějších? Klidně si zaplatím za Paralen, když budu mít chřipku, protože vím, že za pár dní budu v pořádku. Právě na tyto „laciné“ léky jde z rozpočtů pojišťoven nejvíce peněz. Jenže by se to hned neodrazilo na ekonomické situaci pojišťoven. Zato doplatky na drahé přípravky okamžitě zlepší číselné ukazatele výdajů na léky u jednotlivých  pojišťoven. Komu to ale prospěje? Sociálně slabým určitě ne.  Jsou nuceni spolufinancovat české zdravotnictví. Nechci psát katastrofický scénář, ale nedovedu si představit, pokud tato vyhláška má mít delší trvání, co si počnou lidé těžce nemocní. V jejich případech nejde při doplácení o desetikoruny, ale ode dneška o stokoruny. Nemají vysoké příjmy, mnoho z nich je v invalidním důchodu. Kde na léky budou brát?

Ano, VZP, největší česká zdravotní pojišťovna je zadlužená. Ale i další pojišťovny jsou občas na štíru v hospodaření. Proč by však jejich oddlužení měl sponzorovat pacient? Protože pan ministr Rath sbírá body u voličů za každou cenu. Za vše přece mohou pojišťovny, lékaři, lékárníci. Podívám se jim na zoubek a zatočím s nimi. Dělejte to, pane ministře, ale tak, abychom to nemuseli platit my - občané České republiky. A především my, kteří léky potřebujeme, protože nám pomáhají žít. Bez nich to půjde těžko, pokud vůbec.
Třeba dostanete rozum a vyhlášku zrušíte, i když volby se blíží a vy jste tak ambiciózní...

Myslíte, že se vyhláškou o doplatcích na drahé léky zlepší situace zdravotnictví?
Budete si vy nebo někdo ve vašem okolí muset připlácet za léky?
Souhlasíte s názorem ministra Ratha, že lze užívat na vážné nemoci i levnější léky?


 
Reklama