Celkem 86 procent lidí je pro, aby se ženy zapojily více do politiky, a více než tři čtvrtiny Čechů si myslí, že vstup žen do politiky by měl být podpořen zavedením takzvaných kvót. Vyplývá to z průzkumu společnosti Fórum 50 %, jehož výsledky byly dnes zveřejněny.

„Česká republika má za sebou již druhé volby, ve kterých kleslo zastoupení žen v politice. Ty navíc nejsou dlouhodobě zastoupeny na zásadních pozicích,“ sdělila v úterý Mediafaxu Jana Smiggels-Kavková ze společnosti Fórum 50 %. Podle jejích slov ženy do politiky chtějí, ale vše záleží na vůli politických stran, které sestavují své kandidátky.

Obecně se zapojením žen do politiky souhlasí více ženy a muži se středoškolským vzděláním. Téměř polovina dotázaných souhlasí se zavedením systému vyhrazených křesel pro muže a ženy, jejichž počet je předem daný pro obě pohlaví.

Z průzkumu vyplývá, že 29 procent žen a 14 procent mužů volí politické strany podle zastoupení žen na kandidátkách. „Pokud by politické strany jmenovaly na volitelná místa více žen, jejich preference by se mohly výrazně zvýšit,“ doplnila Smiggels-Kavková.