Na mnoha místech Evropy i v Brně se objevily plakátky zesměšňující muslimského proroka Mohameda. Má jít o demonstraci svobody slova. Obrázky doprovází text Svoboda není zadarmo a podpis Přátelé svobody slova.  

 

Nejnovější poselství bin Ládina v podobě audiozáznamu trvá pět minut a jmenuje se Odpověď bude to, co uvidíte, a nikoli to, co slyšíte.

„Jestliže neexistuje žádná brzda svobody slova, připravte svá srdce na naše svobodné akce. Šli jste ve své nevíře přes palubu zveřejněním těch urážlivých kreseb. Je to ta největší a nejnebezpečnější rána," varuje terorista.

 

V polovině února otisklo 17 dánských listů karikaturu muslimského proroka na podporu svobody slova a vyjádření solidarity. Autor karikatury se měl stát terčem atentátu, který policie zmařila.

 

 

Doufejme, že tato demonstrace svobody slova nebude mít výrazně fatální následky pro svobodu pohybu. Je pravdou, že člověk by měl, ve svobodné zemi, mít možnost vyjádřit svůj názor na cokoli. Takovéto akce ovšem na mě osobně působí jako „uhozená hra“ nerozumného dítěte, které klackem píchá do hnízda naprosto tupých, nicméně velice nebezpečných sršňů. Nadto v tom toto „dítko“ zdaleka nejede samo. Ve hře je bezpečnost druhých.

Asi to bude působit zbaběle, ale raději budu opatrná, ale své děti budu vychovávat pokud možno v bezpečí, než abych si je, byť statečně, jednoho dne nametala na lopatku.

 

Měli bychom se před nebezpečím neustále schovávat? Je potřeba proti teroristům nekompromisně bojovat? Anebo strkat hlavu do písku, jako že se nic neděje.

Reklama