Helena s Martinem si vždycky přáli velkou rodinu. Když se jim po dvou chlapcích narodila vytoužená holčička, Heleně se do dalšího těhotenství už moc nechtělo.  Ale jak se říká: Nikdy neříkej nikdy, neuplynul ani rok a čtvrtému potomkovi se nebrání. To se ale nelíbí jejich rodičům.

Pro většinu mladých rodin jsou dvě děti až dost a spíš se přiklánějí k jedináčkovi.

Tři a více dětí se dnes považuje spíš za raritu, na níž se pohlíží s nepochopením. Ale nad to jsou Helena s Martinem povznesení a mají na to jednoznačný názor: „Proč bychom se měli řídit „běžným standardem“, když jsme si velkou rodinu vždycky přáli? Chtěli jsme čtyři, možná i pět dětí, ale všichni kolem nás se potutelně usmívali a nevěřili, že to myslíme vážně. Ani vlastní rodiče. Z prvních dvou vnoučků byli sice nadšeni, ale to by nám podle nich mělo stačit. Jakoby se za nás styděli.

four1.jpg

Jenomže my jsme se netajili tím, že chceme ještě holčičku. Když Helena otěhotněla a dozvěděli jsme se, že to bude holka, byli jsme nejšťastnější rodiče na světě,“ říká Martin. Po narození Lucinky sice Helena řekla, že má splněno, ale brzy jí otrnulo a když se tak dívala na tu svou drobotu, napadlo ji, že by se přece jen dalšímu dítěti nebránila.

Škoda, že naše nadšení nesdílí vlastní rodiče. Když jsme jim prozradili své plány, nastalo doslova pozdvižení.“ „Vy jste se snad zbláznili. To vám tři děti nestačí? Víte, kolik to bude stát peněz? Teď jsou malé, ale jednou budou chtít studovat. Nic si neužijete, ani do auta už se nevejdete a budete si muset pořídit dodávku, abyste si mohli někam vyjet!“

To však pro mladý pár není argument a nevidí důvod, proč se podřizovat názorům druhých.

Mají velký dům se zahradou, dobré finanční zázemí prosperující firmy a pro rodičovství doslova talent. Jejich děti jsou veselé, šťastné a v ničem nestrádají, tak proč se jim bránit?

„Možná působíme jako exoti, ale kdo jiný už by měl mít děti, než lidé jako my? Každý má své priority a my je nikomu nebereme, ale pro nás je to velká rodina. Naše děti jsou pro nás to nejdůležitější na světě,“ říkají shodně a přitom hladí hlavičky svých úžasných ratolestí.

Čtěte také: