Trápí vás někdy svědomí, když trávíte hodiny u PC „žvaněním“ se svými internetovými přáteli, místo abyste upekla buchtu či vyvenčila psa? Nebo je vaše svědomí naprosto v pohodě, ale tvrdnutí u počítače vám vyčítají druzí? Vězte, že výčitky nejsou na místě. Chatování může být stejně dobře nemocí jako lékem.

 

Skupina vědců z university v německém Heidelbergu je o tom alespoň přesvědčená. Internetové technologie podle nich poskytují zajímavé možnosti pro pacienty s duševními obtížemi. Praktické možnosti skupinové terapie nedávno otestovali prostřednictvím internetového chatu. Jejich hlavním cílem bylo udržet pokrok u pacientů dosažený předcházející léčbou během hospitalizace. V rámci studie 114 pacientů po dobu 12-15 týdnů podstupovalo 90minutovou chatovou terapii jednou týdně v internetovém chatroomu moderovaném skupinovým terapeutem. Dalších 114 pacientů posloužila jako kontrola bez chatové terapie. Při přijetí do lékařského ošetření, při propuštění z péče a rok po propuštění byl u těchto pacientů zjišťován zdravotní a psychický stav. Nakonec se ukázalo, že pacienti podstupující chatovou skupinovou terapii měli téměř o polovinu nižší šanci na špatný konec.

 

Internetová komunikace je podle vědců obzvláště vhodná pro lidi, kteří mají potíže s mezilidskými vztahy, trpí sociálními fóbiemi nebo psychózami. Samozřejmě, chatování má i svá rizika – většinu z nich lze ale úspěšně eliminovat důsledným dodržováním bezpečnostních pravidel (nesdělovat své pravé jméno ani další osobní údaje apod.) Co se nebezpečí závislosti týče, někteří psychologové tvrdí, že bylo největší pro „přechodovou“ generaci lidí, kteří ještě vyrůstali bez internetu a propadli mu až v dospělosti. Pro ty, kteří se už takřka narodili s ručičkami na klávesnici, už je prý chat něčím tak přirozeným, samozřejmým a nijak zvlášť vzrušujícím, že jim příliš velké riziko nehrozí.

Až vám bude vaše drahá polovina zase jednou nadávat do závisláků, ubezpečte ji, že právě děláte něco pro své zdraví – a tím i pro rodinnou pohodu. A klidně zůstaňte na Ženě-in. :-)

Reklama