Chataři tělem i duší! Jezdili jsme tam s dětmi, jezdíme tam s vnoučaty i sami dva. Každý víkend, každé léto, a teď i každou dovolenou. Milujeme to tam a pro mě je to jako druhé „doma“. Za nic na světě bych tu naši chatu nevyměnila. Tolik vzpomínek, co se k ní váže! A kolik radosti mi přináší. Vlastně nám oběma. Já si z chaty a zahrady za ní udělala své soukromé zahradnictví. Vášnivě ráda pěstuju kytky všech druhů a barev. Máme je všude! A můj muž zase už před lety propadl rybaření. Jakmile může, bere udice, podběráky, a vyráží. A pak si pečeme ryby a máme se prostě skvěle.

Až na jednu maličkost. Naše chata má přesto všechno, co je na ní skvělé, jednu vadu na kráse. Je tam vlhko. I v létě, když odjedeme jen na pár dní a všechno zabedníme, stihlo vždycky všechno uvnitř zatuchnout. Po příjezdu jsme pak otevřeli dveře a měli pocit, že nám běží naproti plísňové spóry. A ten pach! Stálo nás to tak půldne větrání, než se dalo uvnitř lépe dýchat. Štvalo mě to vždycky, ale od doby, co tam s námi začala jezdit vnoučata, mnohem víc. Samozřejmě chci, aby byla zdravá!
Největší problém byl vždycky po zimě. Na jaře jsme rok, co rok museli několik první víkendů věnovat jen tomu, abychom zabojovali s vlhkem, zápachem, plísněmi. Těm se dařilo hlavně v koupelně a v rozích místností, dole za nábytkem. Po zimě tam bývaly hotové plísňové mapy! Odporné a páchnoucí! Brali jsme do rukou dezinfekce a drhli jsme, malovali, čistili a zlobili se. Celé roky jsme to tak dělali. Uklidňovala jsem se, že mi za to zbytek sezony stojí. Což opravdu stál. Ale ty první víkendy jsem nenáviděla. Dokud se jednou, asi před třemi roky, naše sousedka nerozpovídala o Ceresitu. Je to vášnivá chatařka jako my, stejně jako nás – i ji trápila roky vlhkost na chatě. Ale říkala, že od té doby, co používá Ceresit, je to mnohem lepší. Jestli jsem jí věřila? Tak moc, že jsem hned jela na nákup a zazásobila nás! Už vidina toho, že na jaře nebudu mít ruce smrdící chlorem, byla lákavá.
Do každé větší místnosti jsem pořídila jeden Ceresit Stop Vlhkosti. Tehdy, před třemi roky, to pro mě byla obzvlášť dlouhá zima. Fakt jsem byla zvědavá, co zatím Ceresit na naší chatě dokáže… Už po měsíci jsem nevydržela a zajela na kontrolu. Stejně jsem chtěla vyměnit tablety, které pohlcují vlhkost. A byla jsem překvapená. Nádoby na vodu byly plné. Plné! Zatuchlina byla cítit už mnohem méně, jen v dílně, která byla vždy nejhorší, to bylo horší. I tak jsem ale byla spokojená. Vyměnila jsem tablety a mohla s klidem odjet. Na zimu vždy vypustíme vodu a vypneme elektřinu, tak jsem se bála, že to kvůli Ceresitu nebude možné, ale funguje bez elektřiny, takže jsme nic nemuseli nechávat běžet. Chatu jsme tu zimu navštívili ještě dvakrát, pokaždé jsme jen vylili vysráženou tekutinu z nádob a doplnili nové tablety. Na naši první jarní víkendovou návštěvu jsem se po letech těšila jako malá holka. Chatu stačilo jen pořádně vyvětrat, trochu ještě bylo plísní v dílně v rohu, ale i tam už to bylo mnohem lepší.

Letos jsem ještě objevila sáčky Ceresit do skříní a šuplíků. Vybrala jsem si s vůní levandule, i když ani jablečné se skořicí nevypadaly špatně. A jsem zase zvědavá: možná příští rok na jaře ani nebudu muset přeprat všechno zatuchlé prádlo, které si na chatě necháváme! Vidím to tak, že si budeme moct od prvního jarního sluníčka chatu prostě jen užívat… Konečně!

Kamila a Josef, Posázaví

 

Ceresit moc děkuje za inspirativní postřehy a zkušenosti Kamily a Josefa, které snad pomohou i ostatním lidem, které trápí před zimou a během ní plísně a zatuchlý vzduch na chatách. Jsme národem chatařů a chalupářů a mnozí z nás utíkají z města do přírody do svých chat, aby si užívali hezkých dnů. Když ale chaty zazimujeme, přestaneme v chatě topit, a nemůžeme tak často větrat, drží se uvnitř vlhkost, která je živnou půdou pro plísně. Ceresit STOP VLHKOSTI AERO 360 je jedním z možných řešení. Je ale nutné říci, že chaty, které jsou od základu vlhké, Ceresit zachránit nedokáže. Zde je pak důležitý i stavební zásah.

Text byl doplněn, použité fotografie jsou ilustrační.

Reklama