Internet. Ukažte mi desetiletého kluka, který neví, co je to internet a který nikdy neslyšel slůvko chat. Váš potomek si v klídku sedí doma u počítače a vy se necháte ukolébat pocitem, že je všechno v pohodě. Máte ho přeci na očích... Jenže chyba lávky. Pokud váš syn či dcera o sobě vyzradí osobní údaje, koledujete si o nepříjemnosti. "Starší syn mé sestry propadl chatování a vyzradil anonymům o rodině víc, než měl. Něco si dokonce přibásnil, třeba tři drahá auta a obrovský barák na kraji lesa. K sestře domů pak volali anonymové, chovali se obhrouble, neřekli, o co jim jde, ale vystrašili ji," řekla pětatřicetiletá matka dvou synů.

Vyprávění pětatřicetileté paní Jany pokračuje: "Bohužel, děti prostřednictvím internetu často odhalí své soukromí, řeknou jméno, i to, kde bydlí, nebo se naopak vydávají za někoho jiného, aniž by si uvědomily, že to není úplně bezpečné. Já jsem samozřejmě nic netušila. Člověk nikdy neví, kdo na druhém konci s dítětem komunikuje, jestli mu nemůže ublížit. Byla to každopádně poučná lekce. Oba synové si propříště zapamatují, že o sobě nemají nikomu nic vyzrazovat."

Jak to tedy je? Co o sobě říci můžeme, aniž bychom riskovali nějaké komplikace, a čeho bychom se my, ale hlavně naše děti, které si nejsou vědomy rizik, měli vyvarovat? Co je bezpečné a co už ne? Několik rad připravila Petra Vitoušová z Bílého kruhu bezpečí.

Pravidla, která bychom měli vštípit dětem, aby věděly, jak mají bezpečně užívat internet:

1. Nikdy nesděluj adresu svého bydliště, telefonní číslo domů nebo adresu školy, kam chodíš, někomu, s kým jsi se seznámil prostřednictvím internetu, jestliže Ti to rodiče (nebo lidé, kteří se o tebe starají) přímo nedovolí.

2. Pokud si to neprobereš s rodiči, neposílej nikomu po internetu svoji fotografii, číslo kreditní karty nebo podrobnosti o bankovním účtu a vůbec žádné osobní údaje.

3. Nikomu, ani nejlepšímu příteli, neprozraď heslo své internetové schránky nebo počítače.

4. Bez svolení rodičů si nedomlouvej osobní schůzku s někým, s kým jsi se seznámil prostřednictvím internetu. I když ti rodiče dovolí se s takovým člověkem sejít, nechoď na tu schůzku sám, sejděte se na veřejném místě a doma řekni, kam jdeš a proč.

5. Nikdy nepokračuj v chatování, když se Ti bude zdát, že se tam probírají věci, které Tě budou přivádět do rozpaků nebo Tě vyděsí. Nezpůsobíš nikomu žádnou škodu, když o takovém zážitku řekneš rodičům. Neodpovídej ani na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily.

6. Neotevírej soubory přiložené e-mailům, pokud přijdou od lidí nebo z míst, která neznáš. Okamžitě tyto zprávy vymaž. Mohou obsahovat viry nebo jiné programy, které by zničily všechny informace a software počítače.

7. Vždycky řekni rodičům o všech případech neslušných výrazů na internetu, totéž platí i pro neslušné obrázky.

8. Vždy buď sám sebou a nezkoušej si hrát na někoho, kým nejsi, třeba se nevydávej za staršího.

9. Vždycky si pamatuj další pravidlo: když ti někdo na internetu bude nabízet něco, co zní tak lákavě, že se to nepodobá pravdě, nevěř mu - není to pravda.

 

   
Reklama