Iva už to nějak nezvládá. Jizev na rukách je tolik, že je už ani skrývat nedokáže. Potřebuje pomoc. Může třeba zavolat na Linku bezpečí. Na to ale nemá, hlas by jí brzy po pozdravu zamrzl. Co s tím? Kristýna nedávno mluvila o nějakém chatu, kde se jí kvůli tomu samému nevysmáli...

„Ahojky... nerušim

Nee, povídej…

Myslim, že dělám něco blbě, a nevim, co s tim. Jak se jmenuješ?

Vítek. A ty? A řekneš mi, o co jde?

Iwča. Vždycky mi to přišlo normální, pak jsem už věděla, že to tak každej nemá. Poslední dobou to schovávám, protože mi ňák nejde skončit s tim.

Teď přesně nevím, o čem je řeč. Zkusíš být pls konkrétnější? ;-)

Občas se škrábnu žiletkou, někdy i máminýma ostrejma nůžkama. Ale né jako že bych se chtěla podřezat, ale dělá mi to v tu chvíli ňák líp. Naposled třeba po tom, co mě ta ku..a Adéla pomluvila před mym klukem, předtim zase po tom, co mě fotr buzeroval. Strašně jsme se pohádali, štvalo mě to a... pak mi bylo líp…“

Sebepoškozování je poslední dobou nejčastější téma na stránkách http://chat.linkabezpeci.cz a předchozí hovor je modelový začátek komunikace zoufalého klienta Linky bezpečí. „Jinak se na nás ale mladí lidé obracejí s tématy jako rodinné problémy, první pohlavní styk, šikanou a podobně,“ řekla pro Ženu-in PR manažerka linky Renata Vargová.

Chat vyvěšený na stránkách xchat.cz je jedna z nejnovějších forem komunikace s dětmi v tísní, které linka využívá. Skrze něj mohou děti i teenageři hledat pomoc nebo radu už zhruba dva roky.

„Máš pocit, že nemáš s kým si o svých problémech popovídat? Že kolem Tebe není nikdo, kdo Ti bude naslouchat? Pak vítej na Chatu Linky bezpečí! Vstoupit můžeš tehdy, pokud je Ti méně než 18 let nebo jsi student do 26 let a ocitáš se v těžké životní situaci. Spolu s naším pracovníkem můžeš hledat východisko. Pokud si chceš povídat „jen tak“ nebo hledáš kamaráda, vstup do jiné chatovací místnosti, od toho tu naše služba není,“ těmito větami vítají pracovníci linky své mladé klienty při vstupu na chat.

Ti se ale někdy mohou zaseknout ve frontě. „Pokud konzultant řeší problém s jedním dítětem, druhé se na chat nedostane, musí počkat,“ vysvětlila vedoucí linky Hana Petráková. Pokud se ale už člověk v tísnivé situaci rozhodl, nenechat si problém pouze pro sebe, většinou počká.

Kdo chat nejčastěji navštěvuje? Typickým klientem je teenager v pubertálním věku, malé děti mají buď velké zábrany hledat pomoc, nebo využívají jinou formu, například telefon.

Na specifickou skupinu se konzultanti snaží adaptovat i jazykově. Ne snad, že by používali vulgarismy, spíše je jejich jazyk uvolněnější, netrvají striktně na gramatice a používají smajlíky.

Mladí lidé po dvacítce už obvykle nejsou v pasti šikany či prvních lásek a také se dokáží s problémem snáz vypořádat. Ti se už pomalu chystají na dobu, kdy sami budou rodiče, a k rodičovství chtějí přistupovat natolik zodpovědně, aby jejich děti neměly zapotřebí ze žádného důvodu využívat pomoci Linky bezpečí.

Nejčastější témata probíraná na chatu

► Rodinné vztahy
► Problémy s láskou
► Týrání či zneužívání dětí
► Vrstevnické vztahy
► Závislosti
► Problémy sexuálního zrání
► Šikana

Provozní doba chatu Linky bezpečí
Pondělí, úterý, čtvrtek a sobotu vždy od 15 do 17 hodin a od 19 do 21 hodin.
V čase, kdy je Chat Linky bezpečí uzavřen, je možné se s problémem obrátit na telefon 116 111 (na staré číslo 800 155 555) nebo na e-mail pomoc@linkabezpeci.cz

Reklama