Až do poslední chvíle utajovanou výstavu titulních stran francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo otevřelo v úterý večer Centrum současného umění DOX v Praze. Expozici provázejí zvýšená bezpečnostní opatření.

Právě dnes vychází jako každou středu ve Francii týdeník Charlie Hebdo, jehož 12 členů redakce vyvraždili teroristi 7. ledna tohoto roku. A právě dnes se výstava otvírá pro veřejnost. Před budovou DOXu stojí bodyguard.

„Báli jsme se, aby na vernisáž nepřišel dav a nevzniklo bezpečnostní riziko. Nechali jsme si udělat analýzu a výstavu jsme zabezpečili zvenku i zevnitř. Podílí se na tom všechny složky od státní a městské policie až po protiteroristickou jednotku,“ vysvětluje zakladatel centra Leoš Válka pro Ihned.cz.

Na výstavě jsou k vidění titulní strany týdeníku od 60. let, kdy plátek vznikal, až po současnost. Stránku po stránce je zde vystavené první číslo, a také to, které vyšlo hned po teroristickém masakru v redakci magazínu. Expozice má mimo jiné poukázat na fakt, že Charlie Hebdo byl kritický ke všem a všemu, ne pouze k islámu. Karikatury jsou přeloženy do češtiny a angličtiny, aby jim rozuměli všichni návštěvníci.

Půjdete se na výstavu podívat?

\\cdya

Reklama