Charles, princ z Walesu, dnes slaví šedesátiny. Následník britského trůnu je nejznámějším čekatelem na královský post na světě.

Dědic britského trůnu – celým jménem Charles Philip Arthur George – se narodil 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci v Londýně jako nejstarší syn tehdy budoucí královny Alžběty II. a prince Philipa.

Byl první z rodu Windsorů, kterého nevychovávali v paláci, ale v internátní škole ve Skotsku. Rovněž jako první z rodu dokončil univerzitní studia – titul bakaláře historie na Cambridgeské univerzitě získal roku 1970.

 

OslavevecPrinc z Walesu je následníkem trůnu 16 suverénních států, mimo jiné Spojeného království, Kanady, Austrálie, Belize, Zambie aj.


Princ a rodina

V letech 1971 až 1976 v souladu s tradicí vykonával vojenskou službu u letectva a námořnictva. Poprvé se oženil 29. července 1981 v katedrále svatého Pavla v Londýně při pompézním obřadu s o třináct let mladší Dianou Spencerovou.

Narodili se jim dva synové, v roce 1982 William a o dva roky později Henry (Harry). Manželství skončilo v prosinci 1992, pár byl rozveden v srpnu 1996. Se svou druhou ženou, o rok starší Camillou, se Charles oženil 9. dubna 2005.

 

Krom toho, že je nejznámějším čekatelem na trůn ve světě a čekají na něj panovnické povinnosti, zajímá se princ Charles i o architekturu, ekologii a alternativní medicínu. Aktivně pracuje v charitě a také maluje akvarely.

Svatba s Dianou SpencerRodinná idylkaKaždoročně absolvuje stovky společenských akcí, navštěvuje nemocnice, diskutuje s vědci i politiky. Ač jej někteří kritizují za konzervativní pohled na témata, jako je lov, jiné jeho názory jsou docela moderní.
 

Princ a charita
Titul princ waleský neobsahuje žádnou ustavenou či formální roli, a tak si ji Charles musel vytvořit sám aktivní účastí ve svých organizacích. Jeho práce v nadaci Prince's Trust, vytvořené v roce 1976, umožnila desítkám tisíc handicapovaných mladých lidí zřídit si vlastní způsob obživy.

Královští rodiče - Alžběta II, a pric PhilipCharles s Camillou

Jako první člen královské rodiny se vzdal privilegia neplatit daně a začal přispívat do státní pokladny. Uznává multikulturní povahu moderní Británie. Jeho zájem o architekturu jej mimo jiné čtyřikrát zavedl i do Prahy.

 

Charles podporuje biofarmaření již od 80. let minulého století, tedy dávno před jeho masovým boomem, a jeho zapálená víra v ochranu přírody též často předběhla dobu. Letos v lednu se účastnil ekologického summitu v Abú Zabí pouze v holografické podobě, protože jeho letecká přeprava by zatížila životní prostředí. O měsíc později zase vyškrtl kontroverzní francouzskou lahůdku foie gras z královských menu kvůli násilnému vykrmování kachen a hus.

 

Princ a umění
Jeho záliba v malování není příliš známá, přesto vystavoval a prodal mnoho děl a též publikoval knihy o malování. Na jeho obrazech jsou většinou krajinky či hrady, nikdy „nic, co se hýbe“, jak prohlásila dealerka jeho obrazů Anna Hunterová, podle které princ nejraději tvoří v plenéru.

Též sbírá modely aut a nejvíce si libuje v britské značce Aston Martin.

 

Líbilo by se vám žít v monarchii? Období kterého kralování by se vám nejvíc zamlouvalo?

Reklama