Pražská Galerie umění pro děti GUD zahájí o víkendu prodej charitativních obrazů v rámci výstavy s názvem Příběhy pro Davídka. Obrazy namalovala řada známých osobností spolu se svými dětmi a 100 % výtěžek z prodeje obrazů bude věnován na konto Centra pro handicapované ALKA, o. p. s., které poskytuje speciální rehabilitační léčbu dětem postiženým dětskou mozkovou obrnou.

Šest obrazů, konkrétně od Mahuleny Bočanové, Lenky Hornové, Jana Saudka, Jiřího Macháčka, Milana Caise a Nely Boudové, bude nabídnuto ve veřejné aukci na www.aukro.cz za vyvolávací cenu 5 000 Kč. Aukce začíná v pátek 8. 2. a končí o týden později 15. 2. / Partnerem pro aukci těchto 6 obrazů je Aukro.cz. Obrazy dalších 20 celebrit půjdou do prodeje za minimální cenu 10 000 Kč. Jako první koupila značka SUNAR obraz od Jana Šimra (Cesta života), obraz od Michala Froňka (Zlatá rybka) je v rezervaci pro agenturu MediaCom, která pro Davídka udělala dobrovolnou sbírku mezi zaměstnanci.

Prodej oficiálně zahájí 9. - 10. 2. „Zvířecí víkend s Bárou Nesvadbovou“ plný tvoření a zábavy, který je inspirován její knížkou o fascinujícím příběhu dobráckého psa Garpa v rodině Nesvadbových „Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky“.

Program na tento víkend v rámci výstavy:

Zvířecí víkend v GUD s Bárou Nesvadbovou

Sobota     14:00 - Autorské čtení s Bárou Nesvadbovou „Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky“ a následný workshop „Naši mazlíčci“

Neděle     14:00 - Tvůrčí karneval ,,Když zvířata tančí“

„Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky“

Pojďte se zaposlouchat do milého vyprávění psa Garpa v podání úspěšné spisovatelky Báry Nesvadbové a proniknout tak do jeho života od začátku ažpo současnost. Fascinující příběh dobráckého psa Garpa vám přiblíží jeho svět v rodiněNesvadbových.

„Naši mazlíčci“

Tematické pokračování autorského čtení s Bárou Nesvadbovou tentokrát ve výtvarném pojetí. Formou koláže děti vytvoří svého nebo vysněného domácího mazlíčka a jeho příběh v jejich rodině. Pro děti od 4 let a jejich rodiče.

„Když zvířata tančí“

Zábavné odpoledne plné masek známých i neznámých zvířat. Netradiční karneval doprovázený  workshopem na výrobou masek zvířat například ze zoologické zahrady nebo z dětské fantazie. Pro inspiraci bude dvakrát v rámci odpoledne promítán krátký film ze světa zvířat. Na výrobu masek budou opět využity recyklované materiály (zbytky látek, staré oblečení, kartony, PET lahve). Pro děti od 3 let a jejich rodiče.

O VÝSTAVĚ

Bára Nesvadbová, Adéla Gondíková, Markéta Hrubešová, Mahulena Bočanová, David Ondříček, Michal Froněk, Jan Hřebejk, Jiří Macháček, Jan P. Muchow, Milan Cais, Aleš Najbrt, Ivana Jirešová, Lenka Hornová, Mirjam Landa, Gábina Partyšová a další známé tváře z kulturního a uměleckého prostředí se rozhodly podpořit charitativní výstavu pro Davídka a spolu se svými dětmi ztvárnily nejrůznější příběhy, jež odrážejí jejich pozitivní vnímání světa kolem nás.

Na myšlenku uspořádat tuto charitativní výstavu přivedl galerii příběh Davídka, dvanáctiletého chlapce ze Smolnice u Loun, který při porodu prodělal krvácení do mozku a zůstal postižen dětskou mozkovou obrnou, jež zapříčinila rozsáhlé ochrnutí. Díky rehabilitační léčbě pomocí speciálního obleku se Davídkovi uvolnily spastické ruce, posílily nohy a záda. Tuto léčbu však nehradí žádná pojišťovna ani instituce, a proto finanční prostředky získané prodejem obrazů galerie věnuje Centru pro handicapované ALKA o.p.s., které od loňského roku poskytuje rehabilitační léčbu dětí s DMO pomocí speciálních obleků Therasuit také v České republice, kde se léčí i Davídek. „Therasuit je velmi progresivní a účinná rehabilitační metoda, která opravdu dokáže doslova postavit klienta na nohy. Ve světě je podstatně více rozšířená a patří mezi metody financované z veřejného zdravotního pojištění, u nás na ni bohužel zatím zdravotní pojišťovny nepřispívají,“ říká ředitelka centra Šárka Hájková.

Záštitu nad výstavou převzala pražská radní Alexandra Udženija, která projekt podpořila se svými dětmi vlastním obrazem.

Hlavním partnerem celého projektu je Nadace Pražské děti, jejíž předseda Daniel Hodek je i hlavním iniciátorem projektu. „Posláním naší nadace je nabídnout dětem smysluplné využití jejich volného času a všestranně je rozvíjet, tedy i v sociální oblasti. Jako nadace Městské části Praha 1 je současně naší úlohou i podpora kulturního dění v centru Prahy,“ říká Daniel Hodek a doplňuje: „Považujeme za důležité čas od času spojit zábavné s užitečným a dětem ukázat, že pomáhat a myslet i na ostatní je v naší demokratické společnosti potřeba. Tato výstava učí naše děti podívat se na skutečnost, že ne všechny děti měly to štěstí narodit se zdravé, a zároveň mají možnost těm méně šťastným dětem pomoci způsobem sobě přirozeným.“

Výstavu obrazů pro Davídka doplní interaktivní díla mladých umělců Jana Šimra, Michaely Petrů a Lucie Ulíkové. Celá výstava tak bude nejen přínosná, ale i atraktivní a zábavná pro dětské návštěvníky galerie i jejich rodiče. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program.

O projektu GUD:

Projekt Galerie umění pro děti GUD vznikal za významného přispění hl. m. Prahy, a to především díky podpoře a osobní záštitě paní radní Alexandry Udženije. Partnerství nad první výstavou převzalo hl. m. Praha. Záštitu poskytlo Ministerstvo životního prostředí a městská část Praha 1.

Provozovatelem galerie je společnost Umění pro děti, o.p.s., která byla založena jako nezisková organizace za účelem podpory vztahu dětí k umění.

Kontakty:

Adresa galerie: nám. Franze Kafky 24/3, Praha 1 (u Staroměstského náměstí)

Otevírací doba GUD: Út - Ne, 10:00 - 18:00 hod

Kontakty pro média: Kateřina Samková, Galerie umění pro děti GUD, +420 774 111 127, ksamkova@galeriegud.cz

Michaela Lízalová, PR manažerka, PLEON Impact, +420 724 258 660, michaela.lizalova@pleon-impact.cz

Více informací: www.galeriegud.cz

Reklama