Láska je sice nádherná a povznášející, ale vztahy jsou také dost často pořádná dřina. Může se stát, že strávíme roky s partnerem, který za to nestojí a prozření přijde až po delším čase. Radši dříve než později byste si měla položit otázku, jestli váš partner splňuje většinu z následujících bodů. Pokud totiž ne, asi to nebude úplně materiál na spokojené partnerství. Na druhou stranu nemějte přehnaná očekávání, kdyby splňoval všechny body, byl by to zřejmě princ z pohádky.

Charakteristiky vycházejí z pozorování a poznatků vztahových terapeutů:

6357a9b7daf4eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Nedrží vás zbytečně zpátky a fandí vám
Partner by měl svou partnerku podporovat v jejích plánech, cílech a snech, a ne je sabotovat a tvrdit, že na to stejně nemá, a proto by se neměla ani snažit. Často to pramení ze strachu, že budete úspěšnější než on nebo že na něj nebudete mít tolik času.

Umí se omluvit
Schopnost uznat chybu a upřímně se omluvit je ve vztahu nesmírně důležitá. Omluva nemusí přijít hned po hádce, kdy jsou rozbouřené emoce, ale když je za co se omlouvat, měla by přijít. Dokáže to ale jen vyzrálý muž.

Cítíte se s ním pohodlně a v bezpečí
Ve společnosti muže vašeho života byste neměla zažívat stres, po nějaké době randění už vůbec ne ostych nebo strach uvolnit se. Důležitý je také pocit bezpečí a vědomí, že se o něj můžete opřít.

Ukazuje, že mu na vás záleží drobnými gesty
Okázalá romantická gesta jsou sice někdy fajn, ale mnohem důležitější jsou drobná gesta, která jsou součástí každodenního života. Každý den jimi totiž partner dává najevo, že mu na vás záleží. Může to být třeba to, že vám sám od sebe po náročném dnu namasíruje chodidla, ráno připraví šálek kávy apod.

Máte se o čem bavit
I když je to třeba jedno z prvních rande, máte pocit, že vám nikdy nedojdou témata. Cítíte se, jako kdybyste jeden druhého znali odjakživa.

Je ochotný dělat kompromisy
Takhle to bude, protože je to nejlepší řešení, umí říct každý. Někteří muži mají tak velké ego, že si přejí, aby bylo v životě všechno podle nich. Od takových raději dál, pokud nechcete být panenkou a loutkou, která se jen přizpůsobí, ale nikdy si neprosadí svou.

Umí vás rozesmát
Partnerský život přináší mnoho nepříjemných momentů, ale důležité je, aby se ze vztahu nadobro nevytratil humor.

Život s ním je lepší než bez něj
Pokud jste se správnou osobou, máte pocit, že život s ní je jednoduše lepší než bez ní. 

Pracuje na vztahu
Jedna z nejhorších vztahových situací nastává, pokud do partnerství investuje energii jen jedna strana. Je skvělé a obdivuhodné dávat, ale pokud nikdy nedostáváte nic zpět, je to špatně.

Nevyhýbá se hovorům o budoucnosti
Toho pravého by hovory o budoucím společném soužití i o tom, kam chcete vztah posunout, neměly děsit, ale měl by se na budoucnost těšit. Stejné pocity byste měla mít i vy.

Umí se za vás postavit
Asi každý chce mít po svém boku člověka, který je schopný se za svou lásku postavit a bránit ji, když dochází k nějaké křivdě.

Zdroje: Time, Parade, Business Insider, autorka článku

Reklama