V úterý 20. června začíná v pražském divadle ABC druhý ročník Mezinárodního festivalu šansonu. Hlavním cílem je předvést českému publiku, jak je šanson vnímán v ostatních evropských zemích, například v Bulharsku, ve Španělsku nebo v Irsku.

Zájem o vstupenky je větší než loni. „Ale ještě nemáme vyprodáno. Je to stejné jako u jiných festivalů. Lidé se musí nejdříve naučit vnímat festival," říká produkční festivalu Albína Houšková. Zájem ze strany účinkujících byl však velký.

Moderátorkou letošního ročníku bude Chantal Poullain, která je podle pořadatelů úžasným spojením francouzského původu s českou kulturou. Co vůbec znamená šanson pro Francouze, jsem se zeptala přímo Chantal Poullain:

Šanson je ve Francii tradice. Je to náš základ. Šanson poslouchají již děti od dudlíku.

Máte vy osobně ráda tuto hudbu?

Ano. Mojí nejoblíbenější hudbou je klasika a právě šanson. Já nemohu zpívat česky, ale zjistila jsem, že v případě šansonu to není nutné. Šanson lidé pochopí, aniž by museli umět cizí řeč. Šanson nemá hranice.

Byla jsem nedávno na ruské hře. Rozuměla jsem jen pár slov, ale stačilo to. Pokud je něco dobré, nemá to hranice. Vše vychází také hodně z improvizace, která vznikne až na jevišti. Lidé spolu diskutují a zpívají. To je velmi tvůrčí prostředí. I samotné moderování je improvizace, nedá se naučit písmeno po písmenu.

Jak jste reagovala na nabídku moderovat festival šansonu?

Když mě pořadatelé oslovili, velice mě ta nabídka zaujala. Sama již dlouhou dobu pracuji na vlastních šansonech. Zatím mám jen dvě a nejspíš je letos na festivalu i zazpívám. Ale doufám, že festival bude pokračovat i do budoucna, protože jsem se tento rok rozhodla, že dám dohromady více textů, abych příští rok mohla na festivalu také účinkovat. Myslím to vážně.

Co je podle vás nejdůležitější na pořádání takového festivalu?

Je důležité především vydržet. Hlavní je neztratit sílu a důvěru ve věc. Já to znám osobně velmi dobře, když se učím české divadelní texty. Člověk musí zatnout zuby a vydržet. Myslím, že v případě šansonu si na něj lidé potřebují zvyknout. Chce to jen čas.

Mezinárodní festival šansonu 20.6.-23.6.
Na festivalu vystoupí umělci ze zahraničí a z České republiky.
Ve dnech 20.–22. června od 14 hodin v Divadle ABC WORKSHOP formou setkání s umělci vystupujícími téhož večera na koncertě.
Bližší informace a program na www.divadloabc.cz a www.mfchanson.cz
Bližší informace a předběžné objednávky: tel. 224 215 943, tel./fax 224 232 275

*  Vstupenky je možné zakoupit i během festivalu.
*  Součástí festivalu budou také workshopy, kdy budou zpěváci mluvit o svém životě i o tom, co je inspiruje pro tvorbu. Vystoupí, zahrají nebo ukáží dechová cvičení. Prozradí, jak se ke zpěvu dostali.
*  Jedním z vystupujících bude i nestor českého šansonu Rudolf Pellar


Kdo na festival přijede, najdete ZDE.
Reklama