„Ze střípků minulosti složit lepší budoucnost.“
Tato slova nejlépe vystihují, co pro Karla Lagerfelda znamenalo převzít dědictví Coco Chanel. Letos je to už 25 let.

Je obdivuhodné, kde tento čerstvý sedmdesátník a veterán módy čerpá mladický elán a inspiraci. Za přísným zjevem záhadného černého démona s kouřovými brýlemi se skrývá křehká duše se smyslem pro krásno. Každá jeho přehlídka je překvapujícím gejzírem fantazie, ale zároveň garantem elegance a špičkové kvality.

Čím to je, že se tak dlouhá léta drží na výsluní světové haute couture?

Mnozí znalci světa módy to přisuzují jeho dobrému nosu“, jenž vždy s předstihem zavětří nejnovější trendy.Myslím, že by z něj měla „Chanelka“ radost, protože zůstal věrný jejímu odkazu, ale zachází s ním bez zbytečného sentimentu a novým modelům vždy vdechne svěžího ducha.
Zatím poslední přehlídka Chanel haute couture 2008 je toho důkazem.


Tentokrát se mu stalo inspirací moře s chladnými hloubkami, písčitým dnem a rozbitými koráby. :-)
Ale nepředbíhejme.Přehlídka začala návratem ke klasickým modelům Coco Chanel - siluety do A, typická lemovaná sáčka, ale k nim už nabírané, skládané nebo fantaskně aranžované sukně do tvaru obrovských růží.
Některými modely jako by se Lagerfeld vracel do let třicátých. Ale jak prohlásil: „Všichni si myslí, že Chanel jsou jen saka, ale na začátku byly různé druhy kostýmů a šatů." Transparentní materiály, lehce roztřepené, vlnící se šifon nebo naopak pružné a přiléhavé látky měnily modelky ve vodní nymfy. Dojmu hloubky a mlžného oparu vodní říše docílil tlumenými barvami - mléčně krémovou, světle broskvovou, duhově šedou, omšele zelenou, k nim skvěle kontrastovala tradiční černá a inkoustově modrá.

Za povšimnutí stály i účesy. Vlasy vytupírované nad čelem, stažené kovovými čelenkami z lastur, byly tak náramně dekadentní... skoro jako Andersenova pohádka a o malé mořské víle.

Já jsem nadšena!
A vy?

 
Reklama