6059d7184151bobrazek.pngFoto: Shutterstock

Pohled do terária vás vždy přenese tisíce kilometrů daleko, do exotických krajin. Sledovat chameleona jak mění barvy, loví, přelézá po větvičkách, nebo se jen vyhřívá, to je hotový balzám na pocuchané nervy a účinné antidepresivum. Navíc vám nehrozí, že byste ho musela pravidelně venčit a vymýšlet mu zábavu.

Na rozdíl od většiny ostatních domácích mazlíčků si vystačí sám, což znamená další velké plus – můžete chovat jen jednoho jedince, aniž by mu chyběl společník. S tím by se naopak v jedné ubikaci jen těžko snesl. Jenže tohle všechno je vykoupeno ne zrovna snadnou péčí. Tedy alespoň pro laika, který s chovem tohoto plaza teprve začíná. A samozřejmě se najdou i negativa, která vás mohou od pořízení exotického parťáka odradit:

6059d72b9cc71obrazek.png
Foto: Shutterstock

  • Není to mazlíček v pravém slova smyslu. Pokud se budete snažit pravidelně přivykat chameleona na svou přítomnost, postupně vás přestane zastrašovat nafukováním se otvíráním tlamičky. Naopak se může naučit vlézt vám beze strachu na ruku. Ale žádné větší „ťuťu, ňuňu“ se konat nebude. Má rád svůj klid a stres mu nesvědčí.
  • Do jeho chovu vložíte nemalé finanční náklady.
  • Je náročný na prostor, teplo, světlo, živiny…
  • Vyžaduje každodenní péči.
  • Nesmí vám vadit chovat doma i živou potravu.
  • Potřebují speciálního veterinárního lékaře v případě zdravotních komplikací.

Jestli vás tato „proti“ zatím neodradila, čtěte dál.
6059d958a76b6obrazek.png
Foto: Shutterstock

Bez čeho se chameleon neobejde

Naprostou nezbytností je vysoké terárium, ideálně postavené na vyvýšeném místě. Jeho minimální rozměry jsou 100 cm na výšku, 50 cm na hloubku a 60 cm na šířku. Mělo by být ideálně skleněné, ze dvou až tří stran polepené fototapetou s přírodou podobnou místu jeho přirozeného výskytu. Nezapomeňte na správné odvětrání, aby uvnitř cirkuloval vzduch.

Z terária musíte pravidelně vyklízet trus, aby se nemnožily bakterie. Proto je třeba zamyslet se i na podestýlkou. Na dno terária dávají zkušení chovatelé staré noviny či ubrousky, které jen mění za nové. Nejen že je tak očista snazší, ale nehrozí, že by chameleon spolu s potravou pozřel i substrát, což by mu způsobilo zdravotní problémy.
6059d6f83547bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Nezbytnou součástí terária jsou větvičky. Tak akorát silné, aby je chameleon pohodlně obejmul prsty. Doplnit je mohou živé či umělé rostliny. Potřebuje místa, kde se může skrýt, i ta, kde se bude vyhřívat (nahoře) či chladit (dole).

Správná teplota je pro chov chameleona zásadní. Ta denní by nikdy neměla klesnout pod 20 °C. Na to dávejte pozor i při cestování nebo venčení. Ideální teplotou pro tohoto ještěra je 25 až 30 °C.

Zásadní je i vysoká vzdušná vlhkost. Proto je třeba rostliny v teráriu alespoň dvakrát denně rosit. Krůpěje rosy pak slouží chameleonovi i k hydrataci – olizuje je. Potřebuje ale i pítko a ideálně také mělkou misku na dně terária.
6059d744931d9obrazek.png
Foto: Shutterstock

Neobejde se ani bez světla. Chovatelé kombinují tři druhy zářivek – s plným spektrem, s UVB zářením (kvůli produkci vitaminu D) a tu produkující teplo. Svítit je třeba alespoň 10 hodin denně.

Čím ho živit? Jako hmyzožravec potřebuje každodenní přísun živých cvrčků. Ale musí být ve správné velikosti, aby zvíře při konzumaci neporanili. K nim byste jim měli dopřát i některé druhy ovoce a zeleniny, listy pampelišky a také životně důležité doplňky stravy, hlavně vápník.
6059d80dca07fobrazek.png

Foto: Shutterstock

Pokud dopřejete chameleonovi vše, co nezbytně potřebuje, dožije se u vás čtyř až pěti let.

Vsaďte na zkušeného chovatele

Neodradili jsme vás? Pak si tohoto exotického domácího mazlíčka pořiďte ideálně u zkušeného chovatele, který vám s chovem poradí. Dostatek informací od chovatelů a veterinářů najdete i na stránkách www.spokojenychameleon.cz

Čtěte také:

Reklama