ja1.jpg

Podzimní odpoledne na chatě, právě jste dohrabali poslední kousek trávníku nebo dopleli poslední záhon a s šálkem horké kávy v rukou od hlíny se prostě jen kocháte výsledkem… Podzimní večer ve srubu, venku je už chladno, ale vy sedíte s přáteli u krbu, hrajete třeba karty a na stole se kouří z několika hrnečků kávy. Nejpravděpodobněji instantní.

Ke kultuře chalupaření patří neodmyslitelně také kultura pití kávy. Dříve si lidé zrnka sami mleli na ručních mlýncích, trampové ji vařili v ešusech a dámy za totality v moka konvičkách propašovaných z kapitalistické Itálie nebo zakoupených za bony v Tuzexu. Dnes si typ a způsob přípravy můžete vybírat. Trend je kvalitní instantní káva – dlouho vydrží, skvěle chutná & připravíte ji tak rychle, jak se vám voda zahřeje na doporučených 85 °C. Už jste vyzkoušeli novinku Jacobs Crema? Tato mrazem sušená rozpustná 100% káva s dokonalým aroma a intenzivní chutí vykouzlí navíc jemnou pěnu, kterou my Češi máme na kávě rádi. Výborná je s mlékem a třeba i špetkou skořice.

Značka Jacobs nabízí několik typů instantní kávy, nejoblíbenější jsou Jacobs Krönung, Jacobs Gold nebo Jacobs Velvet, náročnějším konzumentům je určena řada Barista, která obsahuje také velice jemně namletá kávová zrna, aby ještě zdůraznila chuť a vůni přírodně mleté kávy. A nyní přidává novinku, která propojuje dokonalé aroma a chuť zlatých krystalků s jemnou pěnou – kávu Jacobs Crema. (200g balení stojí 169,90 Kč)

ja2.jpg

Instantní káva se u nás podle průzkumů pije nejčastěji (38,1 %), tureckou si dává 24,1 procenta dotázaných. A více než polovina Čechů vypije dvě až tři kávy denně. Instantní káva je rychle hotová, nezdržuje od práce, které je kolem chalupy vždycky dost, ani od posezení s přáteli, zahřeje a dodá energii.

Chataření a chalupaření je v Čechách v podstatě životním stylem, a to již více než 100 let. Podle množství rekreačních obydlí na počet obyvatel jsme za Švédy na druhém místě na světě. Už koncem 19. století, v době industrializace, začali lidé z měst častěji vyrážet za čerstvým vzduchem do přírody. Bohatší si za městy dokonce pořizovali rekreační sídla. Po První světové válce vyrážela mládež do přírody za dobrodružstvím – bavili se, sportovali, zpívali u ohně a pak nocovali pod širým nebem nebo stanem. Později si začali stavět sruby, a tak vznikaly první trampské osady. Největší boom přišel v 60. až 80. letech minulého století, lidé nemohli jezdit do zahraničí, a tak se na svých víkendových haciendách realizovali a hledali únik před šedivou socialistickou realitou. Po sametové revoluci zažila česká „lufťácká“ kultura propad, konečně jsme mohli cestovat po celém světě, ale brzy jsme přišli na to, že doma je také krásně. Nyní zájem o chataření a chalupaření opět posiluje, potřebujeme prostě místo, kde bychom si odpočinuli nebo si vypěstovali nějakou domácí zeleninu či ovoce. A k odpočinku a pohodě káva prostě patří.

Více informací naleznete:

61729e0863b25obrazek.png

Reklama