Znám u nás jen málo restaurací, kde by se k hostům chovali tak úžasně jako v Jízdárně v Otradicích. Od nabídky v jídelním lístku, přes milé chování obsluhujícího personálu až po obdivuhodné umění dvou výborných kuchařů. Ale o tom dnes psát nechci, o tom někdy příště. :-)

Do Jízdárny nás přivádí práce několikrát do roka a vždycky nás tady čeká nějaké překvapení, novinka, něco objevného pro náš další gurmánský život. Naposledy jsme tady objevili novinku v horkých nápojích – Chai čaj. Podle popisu na reklamních letácích jde o kvalitní indický čaj, našlehané mléko a směs koření. Nejdříve jsme leták chvíli převraceli, než jsme se rozhodli lákavou novinku vyzkoušet.

Už na první pohled (a hlavně na první vdech) si nás Chai získal. A co teprve první doušek... Nová láska byla na světě. Káva i „obyčejný" čaj šly stranou, popíjeli jsme už jen tuhle voňavou nádheru.

Po návratu domů jsem se pustila do prohledávání internetu a hledání receptu. Nebyl s tím vůbec žádný problém. A protože Chai považuji za opravdu povedený kousek, podělím se o něj s vámi. Navíc se jeho chuť a vůně hodí právě do tohoto předvánočního času. Proto přestaňte pobíhat po bytu s hadrem, nechejte ležet těsto na linecké v lednici, uložte děti a pochutnejte si...

Chai má svůj původ v Indii. Indové si chvíle s čajem užívají a řádně vychutnávají. Kvalitní černý čaj s mlékem a se směsí koření Masala je totiž škoda si neužít a vypít jen tak ve spěchu. A jak si ho můžete připravit doma?

Na dva šálky voňavého potěšení:
2 lžičky kvalitního černého čaje  nejlépe sypaný či granulovaný
2 dcl polotučného mléka
2 kousky skořice
1/3 lžičky kardamomu
5 kousků hřebíčku
2 kuličky pepře
kousek zázvoru 
6 dcl vody
na dochucení použijeme hnědý cukr nebo med 
podle chuti

Do hrnce, ve kterém budeme chai připravovat, dáme 2 lžičky čaje, koření a asi 2 lžíce cukru. Zalijeme vodou a mlékem (případně můžeme vodu nahradit mlékem a použít jen mléko) a přivedeme k varu. Vaříme asi dvě minuty a stále mícháme.
Chai přecedíme do hrníčků a můžeme podávat.

Když nám doma chybí potřebné koření, tak si pomůžu" sypkou kořenicí směsí na perník. :-) Chuť je velice podobná.

Někdy také povařím koření jen ve vodě, mléko ohřeji zvlášť a našlehám, takže máme chai s pěnou.

Podle receptu, který jsem našla na internetu, dáme do hrnce nejdříve vodu a koření, které zvolna vaříme 10 minut. Poté přidáme mléko a cukr a nakonec čajové lístky. A necháme vylouhovat asi 3 minuty. 

A komu se nechce nad kořením přemýšlet, může si objednat výbornou směs určenou přímo na přípravu indického chai. Přispěje tím navíc na dobrou věc, protože v uvedeném obchodě splňují všechny nabízené výrobky kritéria Fair Trade.

Dobrou chuť a příjemný odpočinek vám přeje