Cez divý Kurdistán se jmenovala jedna z prvních knih, které jsem přečetla. Slovensky, protože v češtině v té době nebyla. A už tenkrát mě divocí Kurdové, národ odchovaný drsnou horskou krajinou, doslova uchvátili. Trvalo ale ještě několik let, než jsem se s nimi setkala osobně. V Německu. I v té na můj vkus až přecivilizované zemi z nich dýchalo něco nebezpečného.

A to jsem ani nevěděla, že nebezpeční skutečně jsou. Malá komunita jezídů, kterou jsem navštívila, totiž patřila k zastáncům PKK – kurdské strany pracujících. Tahle organizace je obvykle označována za teroristickou. Bojuje, jak jinak, za nezávislý Kurdistán. Nesnaží se sice útočit záměrně na civilní cíle – ale její srážky s tureckou armádou přinesly i řadu civilních obětí. Teď se však PKK, v jejíchž řadách bojují i ženy, ocitla v nevýhodné situaci – Turecko plánuje vojenský útok a iránští Kurdové z druhé strany hranice zřejmě nechají své bratry na holičkých. Pod patronací USA se jim totiž konečně daří dobře. A jak známo, sytý hladovému nevěří.

Jak to tedy vlastně s Kurdy je? Tenhle téměř čtyřicetimilionový národ stále nemá svůj vlastní stát. Je roztroušen po území Turecka, Iránu, Iráku a Sýrie, ale i v četných komunitách v Evropě. Svými většími sousedy byl pronásledován a často systematicky vyvražďován. Není proto divu, že se marxisticko nacionalistická PKK stala jakousi ozbrojenou guerillou.

Teď se Kurdové zase stávají figurkami na politické šachovnici. Zatímco v Iráku se povedlo USA jejich situaci stabilizovat, proti Turecku se nikomu vystoupit nechce – vždyť je to spojenec USA a budoucí člen EU. Možná jsem nepoučitelný romantik, ale já Kurdům fandím. A co Vy?

Co myslíte, je PKK jen banda teroristů? Mají Kurdové nárok na vlastní stát? Nebo stojíte na straně Turků? Chcete Turecko v Evropské unii? Nebo si myslíte, že do ní nepatří? Třeba i proto, že porušuje lidská práva?

Reklama