64fee3e0021a0obrazek.png

Rozchod s partnerem, ztráta zaměstnání, osamostatnění dětí, ale i nemoc, osamění, odchod do důchodu, nedostatek peněz apod. Každý už někdy zažil nepříjemný stav, kdy se ocitl v tíživé životní situaci a nevěděl, jak dál.

Somatické reakce těla
Složitá životní situace u většiny lidí vyvolá stres, úzkost, obavy, často provázené nespavostí, nervozitou, bolestmi hlavy, nechutenstvím či naopak stresovým přejídáním. Je potřeba se zastavit, zamyslet, celou situaci racionálně zhodnotit a nastavit si způsoby, jak ji překonat.

Cesty ke zvládání složitých životních situací
Cesty, jak zvládat složité situace jsou velice individuální. Záleží na odolnosti, na psychické stabilitě jedince v nesnázích, jeho zázemí širší rodiny nebo přátel, na fyzickém zdraví. Někomu pomohou procházky, relaxace, někdo se snaží všechno zaspat a zastrčit hlavu do písku, někdo se potřebuje vypovídat, jiný vybít negativní emoce při sportech, fyzické práci atd. Důležité je nepoddat se náročné situaci dlouhodobě, to může u labilnějších povah vést k úzkostným a stresovým poruchám a depresím.

Nastavte si režim, zhodnoťte své možnosti a sestavte plán

  • Dodržujte pravidelné činnosti, které pomohou najít ztracenou psychickou rovnováhu a zároveň vás udrží ve hře: zaměstnání, relaxace, pravidelná strava, dostatek vitaminů, pohyb, dostatečně dlouhý spánek.
  • Ideální je probrat svou aktuální situaci s někým, komu důvěřujete, jehož názoru si ceníte.
  • V případě finančních problémů nebo vážných zdravotních obtíží je třeba situaci vyhodnotit s odborníkem. Ten vám může nastavit postupné kroky, jak problém zvládnout, vysvětlí, co je potřeba udělat a v jakém časovém horizontu. A toho se držte.
  • V případě nezvládání stresu a úzkosti vyhledejte terapeuta – psychologa, psychiatra.

64fee3f22c13eblobid0.png
Foto: Unsplash.com

Vyvarujte se ukvapených a nevhodných řešení
Řada lidí dělá chybu v tom, že chce co nejdřív svůj problém vyřešit a ukvapí se: uzavře nevýhodnou půjčku na splacení dluhu, přehání to s aktivitou, aby se doslova „utahali“ a zapomněli na tíživou situaci, snaží se obtíže vytěsnit a myslí si, že tím se samy vyřeší, stres a úzkosti řeší alkoholem a dalšími návykovými látkami, utišujícími léky.

Co může pomoci?
Dát si čas na zhodnocení složité životní situace a postupnými kroky se z ní dostat. Nikdy není dobré dělat zásadní rozhodnutí při vypjatých emocích, stresu a úzkosti. Promluvte si s blízkými, když máte pocit, že nic nepomáhá, navštivte terapeuta, který pomůže s nácvikem ulevujících technik. Dodržujte rovnováhu těla a duše: cvičte, dopřejte si drobné radosti (wellness, kino, výlet s přáteli…), odpočinek, vše, co potěší duši a prospěje fyzické kondici. Neuzavírejte se do vlastní bubliny. Poslouchejte rady odborníků a stanovte si přesný plán, jak se z tíživé situace dostat ven.

Obrátit se můžete také na odborníky z kliniky EUC.

Zdroj: www.euc.cz
64fee417a9bd8obrazek.png

Reklama