Vloňském roce se zrodila další aktivita Klubu českých turistů. Firma Tausig – servis nás oslovila se zajímavým nápadem. Chtěla snámi spolupracovat při dlouhodobé sběratelské soutěži. Soutěži pro turisty, pro všechny, kdo se toulají republikou arádi by si ponechali nějakou vzpomínku na navštívená místa. Suvenýrů je ovšem všude až až.

Nová soutěž by se měla od těch ostatních lišit. Měla by být něčím víc než jen sbíráním vzpomínek. A podařilo se vymyslet něco opravdu užitečného a přitom lákavého - Cesty ke hvězdám.

 

UGO aneb Neznámý zlatý předmět

Kdo si při návštěvě soutěžního místa zakoupí příslušnou plastovou kartu, může se na její zadní straně dočíst podrobnosti o daném objektu, kontaktní informace a navíc také správné řešení jednoho řádku vsoutěžní křížovce. Vyluštění tajenky mu ovšem nepřinese výhru, jen se dozví místo, kde se úspěšní řešitelé mají vurčený den a hodinu sejít. Vdanou chvíli tam totiž proletí UGO. Ne, to není překlep, opravdu jsem nechtěl napsat UFO. Na rozdíl od „Neznámého létajícího objektu“ jde tentokrát o „Neznámý zlatý objekt“. Tedy ne flying, ale golden. A UGO tam proletí opravdu! To není kachna ani reklamní trik! Bude to skutečný šperk z18karátového zlata, který vyhraje jeden zpřítomných turistů.

 

Už loni, když se akce rozjížděla, se ve správný okamžik sešli ti, kdo dokázali vyřešit, že se mají dostavit na louku pod hradem Okoř. Přišlo tam na šedesát šťastlivců, znichž dvanáct vyhrálo hlavní ceny. Zlaté šperky, stříbrné nebo jen pozlacené. O tom se ostatně můžete přesvědčit ve fotogalerii na webových stránkách www.cestykehvezdam.cz.

 

Bez práce nejsou koláče

Už slyším mnohé zvás, jak si říkají, že si zwebu stáhnou křížovku pro tento rok a nemusí nikam chodit. Tak snadné to ovšem není. Legendy ke křížovce – správnější výraz by byl doplňovačka - jsou napsány tak všeobecně, že vždy nabízejí víc řešení. Jen namátkou nabídnu ZVÍŘEna pět písmen. To je, panečku, zvěřinec! Kráva, mezek, prase, kanec, kozel, hříbě. A to jsem ani neopustil selský dvůr! Na to, abyste našli správné řešení, musíte opravdu navštívit patřičný objekt. Naštěstí vás ale nikdo nehoní a nenutí, abyste vše vyřešili do letošního 2. září, kdy ve 13 hodin poletí někde vrepublice UGO.

 

Většina objektů se bude opakovat i vkřížovkách na další roky. Samozřejmě to nebudou všechny, vždy nějaké přibudou, takže nejde usnout na vavřínech a říkat si, že už mám dost karet a znich správné řešení vždycky nějak splácám. To naštěstí nebude možné, tak lehce to nepůjde.

 

Karty najdete po celé České republice

Když soutěž začínala, měli pořadatelé trochu obavy, jestli bude mezi správci objektů vůbec zájem o prodej karet. Skutečnost ale naštěstí překonala všechny jejich plány. Do prodeje karet se už zapojilo asi 110 objektů a další stále přibývají. Jsou to nejen hrady a zámky, ale taky rozhledny, muzea, galerie, kláštery, přírodní památky a řada dalších objektů po celé republice. Čím víc se jich do soutěže zapojí, tím bude pro soutěžící atraktivnější. Už teď je o ni i mezi turisty větší zájem, než jsme předpokládali vtěch nejsmělejších snech.

 

Nechcete taky začít sbírat plastové karty? Vždyť i když nevyluštíte křížovku, máte doma památku na navštívené místo i spotřebnými údaji o něm, a časem si třeba pořídíte docela zajímavou sbírku.

 

 

SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ

Soutěžní otázky:

1) Hlavní výhrou vsoutěži cesty ke hvězdám je

a) UGO

b) HUGO

c) UFO

 

2) Vloňském roce se soutěžící sešli u hradu

a) Okoř

b) Kost

c) Kokořín

 

3) Sběratelským předmětem jsou vtéto soutěži

a) zlaté šperky

b) plastové karty

c) pohlednice

 

Odpovědi vkládejte SEM. Stačí číslo otázky a písmeno odpovědi.

 

 

Tři úspěšné řešitelky dostanou po třech soutěžních kartách, aby se jim lépe začínalo s případnou sbírkou.

 

 

Článek připravil pan Luboš Němeček ze sekretariátu Klubu českých turistů.

http://anomal.cz

Reklama