V Egyptě byl dnes skoro každý. Cesty do Egypta nabízí většina cestovních kanceláří za přijatelné ceny a tak řada návštěvníků si plní sen – vidět pyramidy, navštívit nádherné památky, koupat se v korálovém moři a objevovat podmořský svět.  Většina turistů také zažila, že v Egyptě je možné snadno onemocnět zažívacími problémy. Bohužel je ještě více možných rizik, které návštěvníky mohou v této zemi potkat.

Proto jsme poprosili odborníka z Center očkování a cestovní medicíny Avenier www.ockovacicentrum.cz, aby nám odpověděl na několik otázek, které se vám budou pří plánování cesty do Asie hodit. Na naše otázky odpovídal Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant center očkování a cestovní medicíny a my mu za jeho odpovědi děkujeme.

Egypt

Egypt dnes patří mezi destinace, kam míří skoro každý. Na co si dát v Egyptě kromě zažívacích potíží pozor?
K nejčastějším problémům patří infekce dýchacích cest a problémy spojené s nadměrnou expozicí slunci. Střídání tepla a chladu (klimatizace) způsobuje otok sliznice dýchacích cest a ztrátu její obranyschopnosti zejména vůči virům a bakteriím. Významné je vyhnout se kontaktu s povrchovou (sladkou) vodou, zejména stojatou a pomalu tekoucí, včetně řeky Nil, ve které se vyskytují bilharzie. U stojaté vody vždy jako prevenci před bodnutím použít repelent. V mořské vodě se mohou vyskytovat medúzy, někdy požahá i skoro neviditelné odtržené rameno. Na tento problém pomůže ocet, alkohol, suchý písek, nebo čpavek – existuje i speciální čpavkové pero pro cestovatele After Bite.

Jsou zde například nějací nepříjemní parazité, o kterých se tolik nemluví?
Největší riziko představují améby, které se vyskytují v syrové zelenině. Je to invazivní parazit schopný poškodit vnitřní orgány, včetně jater, plic nebo mozku. Přitom akutní průjem ani nemusí být výrazný. Dokonce nemusí být přítomná ani vysoká horečka či schvácenost typické pro bakteriální dyzenterii. Při kontaktu se sladkou vodou může přes neporušenou kůži člověka proniknout parazit bilharzie. Projevit se může výrazněji až za několik let problémy s játry nebo krví v moči

.Egypt

Je vhodné pro tuto oblast očkování proti žloutence? Všeobecně mezi turisty platí pouze velká obava z místní Faraonovy nemoci. Doporučil byste například i očkování proti vzteklině nebo břišnímu tyfu?
Očkování proti žloutenkám je základem prakticky pro všechny země světa. Pokud jde o vzteklinu, Egypt je muslimská země, pro ně je pes nečisté zvíře a výskyt toulavých psů ve velkých smečkách proto není tak typický, jako v  chudých nemuslimských zemích. Očkování proti břišnímu tyfu je jednoznačně indikováno při delším pobytu a při poznávacích cestách, zejména individuálních bez cestovní kanceláře. Suché oblasti Afriky mají i relativně vysoký výskyt meningokokové meningitidy, proti které rovněž existuje vakcína. Méně známou možností ochrany je očkování proti choleře a části cestovatelských průjmů způsobených bakterií ETEC. Dvě dávky nápoje chrání až na 2 roky. Vhodnou prevencí zdravotních problémů je každodenní užívání probiotika a nezbytností na cestu do Egypta je i dobrý lék na případné zvracení a průjem (černé medicinální uhlí, Ercefuryl, Hidrasec).

Na co dbát, pokud cestujeme s malými dětmi?
Děti do dvou let by dlouhé lety ani pobyt v exotické cizině absolvovat neměli. Kromě jiného jim dobře nefunguje část imunity, nemohou být očkovány některými z vakcín, jsou náchylné na infekce dýchacích cest při změnách tepla a chladu atd. Malým dětem stačí pobyt v evropských destinacích, případně v Turecku. Děti nad 2 roky by měli pobyt v přímořských turistických letoviscích zvládnout. Pro ně jsou však mimořádně důležitá základní pravidla ochrany zdraví: žádná syrová zelenina, ovoce výlučně omyté rodiči, žádné krémy, majonézy, nebalená zmrzlina, pouliční ovocné šťávy, ne moc studené nápoje, ne příliš klimatizované pokoje, vyhýbat se přímému slunci mezi 11 a 15:00, ve vodě používat celotělové UV plavky a pokrývku hlavy, kvalitní opalovací krém s vysokým SPF faktorem, ideálně až 50 a zajistit dostatečnou rehydrataci. Nutností je i dostatečné vybavení cestovní lékárničky. S tím poradí lékaři center očkování a cestovní medicíny.

Egypt

Na naše otázky odpovídal Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant center očkování a cestovní medicíny a my mu za jeho odpovědi děkujeme. Více o očkování najdete na stránkách www.ockovacicentrum.cz, zde se také můžete rovnou objednat na očkování, které jste si vybrali nebo které potřebujete. Také vám zde doporučí speciální repelenty a další doplňky jako jsou moskytiéry, antimalarika a další.

Jak jste zvládli dovolenou v Egyptě? Je to vaše oblíbené místo, kam se rádi vracíte?

Avenier

Reklama