fod.jpg
Foto: Shutterstock

Meruňkobraní

Pokud patříte k milovníkům sladkých oranžových plodů, určitě si nenechte ujít 8. ročník Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích, který se letos uskuteční v sobotu 2. července od 11:00 do 17:00. K dispozici budou nejrůznější meruňkové speciality nejen v pevném, ale také v tekutém stavu, jako je meruňkovice či meruňkové víno. Součástí bude i soutěž v pojídání belešů (placky z mouky a droždí) s meruňkovou marmeládou, kvíz pro dospělé nebo zábava pro děti.

Vyrazit můžete také na Meruňkobraní aneb festival meruněk do Židlochovic, které se nacházejí v okrese Brno-venkov. Uskuteční se 16. července od 10:00 do 20:00 a bude jak jinak než plný meruněk. Ochutnat je můžete jen tak nebo prostřednictvím meruňkových knedlíků, meruňkového sektu, meruňkovice a dalších specialit. Součástí budou i doprovodná  (nejen hudební) vystoupení a program pro celou rodinu.

Borůvkobraní

K létu patří také drobné bobule, které vám obarví pusu i jazyk výraznou fialovou barvou. Borůvkobraní se bude konat v sobotu 9. a v neděli 10. července v borovanském klášteře na Českobudějovicku. Připraveno bude plno borůvkových dobrot a rozvíjet můžete nejen chuťové pohárky, ale i ducha. Součástí bude například povídání o borůvkách s bylinkářkou Radmilou Malinovskou, vystoupení folklórního souboru apod.

Gulášfest

S gulášem je to podobné jako se svíčkovou – každý má svůj speciální recept, na který nedá dopustit. Ale kdo nic nezkusí, nic se nenaučí. A proto bude na Gulášfestu od 14. do 15. července na ochutnání více než 30 druhů guláše. Fotbalový stadion Valašské Meziříčí ovoní hnědá omáčka a také ho oživí řada hudebních vystoupení. Mezi interprety je mimo jiné Xindl X nebo Pokáč.

Festival česneku Buchlovice

Vítr z plachet vezme upírům i nemocem. Česnek je super potravinou, která si zaslouží ocenit, a proto je mu věnovaný festival konající se 23. července na zámku Buchlovice. Zahrnovat bude mimo jiné soutěž čichačů nebo pletení česnekových copů. K ochutnávce budou k dispozici nejrůznější česnekové speciality, jako je pálenka, zmrzlina nebo stroužky v čokoládě. Žvýkačky si s sebou brát ani nemusíte, to by stejně nemělo cenu.

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť

V termínu od 12. do 14. srpna se budou v Domažlicích konat také tradiční Chodské slavnosti spojené s Vavřineckou poutí. Každoročně jsou plné dudácké hudby, ukázek tradičních tanců a samozřejmě také dobrého jídla a pití. Prim hrají samozřejmě chodské koláče – bohatě zdobené povidly, tvarohem a mákem, kterých pekařky před touto akcí připraví tisíce. Před pandemií jich šikovné ruce pekařek připravily na víkendové slavnosti i jedenáct tisíc.

Slavnosti hořických trubiček

Tuzemské speciality je třeba si hýčkat. A patří mezi ně i hořické trubičky, jejichž původ je opředený hned několika legendami. Pokud máte tuto dobrotu rádi, vzdejte jí hold 3. září na Slavnosti hořických trubiček, která bude probíhat od 9:00 do 22:00 přímo v Hořicích v Podkrkonoší. Konkrétní program se sice ještě ladí, ale jedno je jasné, křupavé oplatky zavinuté do trubiček rozhodně nebudou chybět.

Zdroje: Kudy z nudy, Židlochovice, Borůvkobraní, Gulášfest, Festival česneku Buchlovice, Hořice

Čtěte také:

Reklama