Turistická sezona 2011 je v plném proudu. Od 1. dubna je už také otevřena většina hradů a zámků. Česká i Slovenská republika jich má tolik, že máme co obdivovat, ale také třeba co objevovat. Karlštejn, Konopiště, Křivoklát... kdo by je neznal. Jsou však také hrady a zámky méně známé.

Miluji hrady a zámky, miluji historii, při každé prohlídce si představuji, jaké by to asi bylo se přenést do té doby, se kterou nás průvodci seznamují. Letos nás sice uvedou do reality zvýšené ceny vstupenek, ale co, tak vynecháme nějaký ten zámek a zajedeme si třeba na hradní zříceninu. Ty jsou „zatím“ zadarmo. 

Já mám například nejoblíbenější místo - zříceninu Čachtického hradu na Slovensku. Nachází se v okrese Nové Mesto nad Váhom u obce Čachtice. Jezdím tam pravidelně každoročně v listopadu, když je sychravé počasí, padá mlha a celé okolí působí velmi tajemně. Navíc tam v tuto dobu nepotkáte živou duši. Snad jen duši Čachtické paní Alžběty Bathoryové. :-)

čachtice

Je však jen málo takových „bláznů“, kteří šplhají po zříceninách v chladném a deštivém podzimu. Většina lidí navštěvuje tyto objekty v turistické sezoně. Tedy zhruba v době od konce března do konce září, když je pěkný říjen, tak i v říjnu.

Naše památky nám závidí celý svět. Hrady a zámky, které na nás dýchají historií své doby. Na některých se podepsal zub času, jiné jsou krásně udržované. Některé se bohužel změnily v „Disneylandy“. Záleží jen na nás, kterým směrem se vydáme. Ať už ze zvědavosti, ze zájmu o historii, a nebo na něčí doporučení.

Důležité je, že se vydáme...

Téma dne 14. dubna 2011

Tématem dnešního vydání jsou hrady a zámky - a samozřejmě i hradní zříceniny. Česká a Slovenská republika jich má tolik, že máme co obdivovat, ale také třeba co objevovat. Karlštejn, Konopiště, Křivoklát... kdo by je neznal. Jsou však také hrady a zámky méně známé.

  • Který hrad, zámek nebo zřícenina ve vás zanechaly největší dojem a proč?
  • S kým jezdíte na hrady a zámky častěji? S rodinou, s přáteli nebo i sama?
  • Navštívila jste i nějaký hrad nebo zámek v zahraničí? (Slovensko počítáme za naše)
  • Navštěvujete některý hrad, zámek nebo zříceninu opakovaně, neboť patří k vašim oblíbeným?
  • Máte tip na nějaký méně známý hrad, zámek nebo zříceninu?
  • Věříte, že v těchto objektech straší?

Napište nám o svých zážitcích a poznatcích z hradů a zámků na redakční e-mail Redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvěk odměníme vlasovou kosmetikou Taft. Bude se hodit, neboť na hradě to fouká. :))

taft

Reklama