kabinove-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Přesná velikost příručního zavazadla je vždy stanovena v přepravních podmínkách vaší letecké společnosti, ovšem váhový limit je nejčastěji v rozmezí 5-10 kilogramů a také by kabinové zavazadlo nemělo překročit rozměry 55 x 40 x 20 cm. V případě že cestujete s kufrem, je třeba mít na paměti, že do celkových rozměrů se počítají také kolečka. Přesné informace si pak vždy neváhejte ověřit na zákaznické lince aerolinek případně na internetových stránkách v již zmíněných přepravních podmínkách.

Materiál zavazadla je to zásadní

Pevné skořápkové kufry jsou velmi populární a poskytují dobrou ochranu zabaleným cennostem uvnitř, ovšem pro naše účely bude mnohem praktičtější zvolit buď větší ruksak nebo kufr z látkového materiálu. Je poddajnější a dobře se přizpůsobí většímu množství věcí uvnitř.

Co vzít s sebou a co oželet?

První, na čem bezesporu můžete ušetřit místo, je oblečení. Pokuste se to nejrozměrnější vzít na sebe. Pokud je to možné, mějte při sobě například také teplejší svetr nebo mikinu, kterou na dovolenou moudře berete pro případ chladného počasí, avšak v zavazadle by zabrala naprostou většinu místa. To samé platí pro boty. Další položkou je kosmetika denní potřeby – sprchové gely a šampony jsou dnes již běžnou součástí většiny hotelových pokojů, stejně tak ručníky.

Pokud jste knihomol a na dovolené rádi čtete, na místo tlustých bichlí vsaďte na elektronickou čtečku anebo využijte možnosti si své oblíbené knihy stáhnout do telefonu například ve formátu PDF. Jestliže se bez „hmatatelné“ knihy neobejdete, dejte alespoň přednost paperbacku před knihou s pevnou vazbou.

Pokud to není nezbytné, neberte si na pobyt větší množství elektroniky a pokuste se vystačit si s telefonem. Většina chytrých zařízení již dnes dokáže počítač suplovat a při troše dobré vůle si na mobilu můžete pustit i svůj oblíbený seriál. Rozhodně však nezapomínejte na nabíječku.
 
Jak balit?

Možná ještě důležitější, než CO zabalit, je otázka JAK to zabalit, aby se nám do malého zavazadla vešlo co nejvíce věcí. Mnozí zastávají názor, že srolování oblečení je ten nejpraktičtější způsob balení. Populární je i metoda „bundle packing“, kdy všechny kousky svážete do jednoho svazku. Můžete se na to podívat na přiloženém videu. Také můžete své oblečení poskládat klasicky do čtverců a obdélníků a následně na sebe. Řiďte se zavedeným systémem – do tašky balím do komínků, v kufru do plochy. V žádném případně ale věci do kufru jen tak nesystematicky neházejte. Nezapomeňte na to, že boty můžete využít jako další volný prostor: do nich můžete sbalit maličkosti (bižuterii, ponožky a cestou zpátky i suvenýry).


 
 
 Zdroj: Autorka článku, přepravní podmínky Smartwings a Rainar, Zapakuj - cestovatelské tipyPelikán

Reklama