Léto je tu a s létem přichází i čas odpočinku, čas dovolených. Mnohým majitelům čtyřnohých miláčků však právě v tomto období vyvstává problém.

Kam s tím naším Azorem?
Kdo pohlídá tu naši praštěnou fenku?

 

Asi tím nejjednodušším řešením je společná dovolená. Tedy my a náš psí kamarád.

Víte ale, co taková dovolená s pejskem obnáší? Víte, jak udělat pro vašeho kamaráda cestování co nejpříjemnější?

V první řadě je důležité podotknout, že není pes jako pes. Jeden hafan snáší cestu autem naprosto v pohodě, či ji dokonce miluje, a druhé psisko má hysterický záchvat, jen spatří onu plechovou obludu.

 

Pamatujte, že pokud chcete vašeho pejska naučit cestovat – v klidu a v pohodě – vaším autem, měl by již odmalička podnikat společně s vámi výlety a mít v autě své vlastní místo.

 

Pokud vlastníte malého pejska, můžete ho bez obav umístit na zem, větší pes by měl mít své místo v zavazadlovém prostoru kombíku, či na zadní sedačce.

 

Pamatujte, že při každé delší cestě je nezbytné dodržovat pravidelné zastávky. Váš kamarád se potřebuje jednak vyvenčit, jednak najíst a napít a pochopitelně potřebuje i pohyb.

Pokud budete cestovat vozem x hodin a nedopřejete svému kamarádovi možnost proběhnout se, protáhnout své psí tělo, budete ho trápit a cestu mu tak velice rychle zprotivíte.

 

Nezapomínejte ani, že nechávat psa v parných dnech zavřeného v autě je rovno hazardování s jeho životem. Dle veterinářů je rok co rok zaznamenáváno více a více případů, kdy díky nezodpovědnosti majitele pes v rozpáleném autě nepřežil!

 

Vyrážíte s psím kamarádem do zahraničí?

Pak myslete na to, že i pes potřebuje mít své psí doklady. Téměř všechny země vyžadují, aby váš pes byl očkován proti vzteklině, psince a jiným nakažlivým nemocem. Často je vyžadován i tzv. zdravotní průkaz, který vám na požádání vystaví „váš“ veterinář.

 

Pokud máte v úmyslu vycestovat do konkrétní země, je doporučeno si zjistit, jaké požadavky pro dovolenou se psem ona konkrétní země má.
Je řada zemí, která před vstupem psa na jejich území vyžaduje několikaměsíční karanténu! Věřte, že zjistit si vyčerpávající informace o požadavcích té či oné země v souvislosti s dovolenkou se psem se vyplatí. Vyhnete se tak nepříjemnému zklamání a zkažené dovolené.

 

Jestliže již v této chvíli víte, že dovolená s vaším pejskem možná není, je načase (pokud není jiné řešení) poohlédnout se po psím hotelu.

U nás je takovýchto hotelů řada, ale bohužel ne všechny jsou kvalitní. Veterináři vřele doporučují nejprve do vybraného psího hotelu zajet, „omrknout“ místo, které se na nějaký čas stane druhým domovem vašeho miláčka.

 

Pochopitelně i pro umístění vašeho pejska v psím hotelu jsou nezbytná platná očkování, např. proti vzteklině, psince, infekční hepatitidě.

A pozor! Každý kvalitní psí hotel by měl být schválen Okresní veterinární správou a Okresní hygienickou stanicí!

 

Informovat se o kvalitním psím hotelu můžete i u veterináře či u spolku na ochranu zvířat.

 

Myslete na to, že zodpovědnosti za svého kamaráda se nezbavujete ani ve chvíli, kdy letíte k moři či se chystáte do hor. Když už není možné dopřát čtyřnohému příteli tu radost, aby trávil dovolenou společně s vámi, postarejte se alespoň o to, aby smutné chvíle, které bez vás bude muset přežít, byly pro něj co nejvíce únosné, aby se o něj postarali lidé, kteří své práci rozumí a rozumí především psům.

 

Reklama