Je léto. Do rodiny Vám nedávno přibylo miminko a máte chuť s ním vyjet ven. MUDr. Ivany Ryglové z Jihlavy jsem se dotázala na podmínky cestování s miminkem…

Je léto, rodiče mají chuť vyjet s miminkem ven. Kdy nejdřív je vhodné vyjet poprvé s malým dítětem na vzdálenější cesty?
Novorozencům a mladším kojencům je zpravidla jedno, v jakém prostředí se nacházejí, a mají-li láskyplný kontakt s rodiči, nemusejí nikam cestovat. Zpravidla úplně s malými dětmi (tj. do 3 měsíců) necestujeme, není-li to nezbytné. Pokud cestovat potřebujeme, tak se držíme zhruba okruhu cca 300 km. Souvisí to s typem pásma, klimatu, elektromagnetického pole. Asi se to dá s nadsázkou shrnout: „Tučňák taky nebere potomky na safari".
Dnes je samozřejmé, že cestují-li rodiče, děti berou s sebou, zvláště dnes, kdy je možno předem domluvit daný komfort. K cestě doporučuji (sama jsem matka 3 dětí), nezbytnou dobu aspoň po uplynutí šestinedělí. Samozřejmě záleží na povaze, úzkostlivá matka bude zvažovat cestu jinak než "freestylová" matka. Ale záleží na přístupu. Dítě nesmí vycítit z matky nejistotu, je velice vnímavé na změny nálady, stres, atd., které se vyskytnou už při plánování cesty.
Důležité je: buďte v pohodě, když cestujete. Cestujete hlavně kvůli sobě, dítěti je to v podstatě jedno.

Pokud jedeme k moři, může se miminko v moři koupat a jak se ošetří jeho pokožka po slané koupeli?
V moři se miminko koupat může, dnes je dokonce velmi moderní rodit do mořské vody. Dávejte pozor, aby miminku nevnikla voda do očí a nenapilo se. Někdy i tento nepříjemný zážitek bývá dítětem fixován na celý život, pak se koupání nestane požitkem, ale trestem. Kůžičku po koupání opláchneme sladkovodní vodou, t. j. běžně, co je k dispozici. Pokožku můžeme promastit mlékem či olejíčkem. Nezapomeneme děťátku otřít obličej a můžeme též vykapat očička mateřským mlékem, díky jeho antibakteriálním účinkům.

Jaká platí pravidla pro cestování s miminkem, například pokud jde o výběr dopravního prostředku? Jak se při cestě chovat?
Nejlepší, kromě letadla, kdy může dítě negativně reagovat na změny tlaku (předejdeme tomu kojením dítěte při vzletu a klesání), je automobilem. Můžete se přizpůsobit potřebám dítěte, časté zastávky jsou vhodné, nepočítejte, že obvyklou trasu, kterou jste ujeli bez dítěte v celku, se vám podaří zopakovat. Jakmile je dítě neklidné, je to signál k zastavení, je potřeba dítě vypoutat ze sedačky, promasírovat zádíčka, pochovat. Při cestě je vhodné dodržovat optimální teplotu, mírná klimatizace je vhodná, ale některé dětí ji špatně snášejí. Trpí pak záněty hrtanu či angínami. Nikdy nevětrat systémem průvan!!! Velmi vhodné je zvlhčovat vzduch v autě obyčejným rozprašovačem, ve kterém je čirá minerálka.
Kojenci velmi špatně regulují tělesnou teplotu, proto paradoxně bývají z cestování v teple nachlazeni díky klimatizaci, špatnému větrání atd. Dbejte na přísun tekutin, upřednostňujte je před tuhou stravou, vhodné jsou bylinné čaje, ředěné ovocné šťávy s minimálním množstvím cukru. Zásoba vyvařených lahví je nezbytná..

Důležité je určitě myslet na oblečení při cestě?
Nezapomeňte, že dítě v sedačce nemá šanci se hýbat, tudíž se potí a mohlo by se prochladit. Je potřeba mít náhradní oblečení a dítě převlékat. Vhodné je podložit pod zádíčka dítěte savou textilii. Určitě doporučuji na oblečení savé materiály, ne žádné uměliny. Je také nezbytné zajistit lehkou pokrývku hlavy, tenké ponožky. Myslete také na ochranu před sluncem – v autě je možné zajistit clonu proti slunci.

Pokud se rozhodnou cestovat matky, jež nekojí a krmí z lahve, na co vše musejí myslet?
Matka, která cestuje s malým kojencem a kojí, je určitě ve výhodě, ale během cesty nesmí zapomínat dodržovat pitný režim. Nemusí vézt sušená mléka, starat se o kvalitu vody určené k přípravě pokrmu pro dítě. Nezávadná voda je obecně veliký problém, není pravda, že balená voda v PET lahvi je úplně optimální. Přemýšleli jste, kde byla voda skladována, jak dlouho stála v plastu na slunci, co všechno se uvolňuje z obalu do tekutiny? Pokud tedy matka nekojí, doporučuji zajistit přísun kvalitní vody na přípravu mléka, sušená mléka většinou maminky vozí s sebou (nezapomeňte také vzít dostatek balení). Je vhodné si zjistit, zda bude v místě lednice apod.

Na co ještě bychom neměli zapomenout?
Za velmi nevhodné považuji pobyt u moře ve stanu, děti velmi špatně snáší extrémní teploty. V každém případě vezměte s sebou základní léky na teplotu, průjem. Rodičům doporučuji, aby si zjistili v místě pobytu úroveň lékařské péče obecně, dále jaká jsou povinná očkování v té dané zemi.
Co říci na závěr? Budoucí cestující matka musí zvážit výhody a rizika. Obecně platí: láskyplný postoj rodičů, klid, vstřícnost, poznamenají cestu a ovlivní pobyt celé rodiny. Krásné zážitky umocní to, že můžete být se svým dítětem - tak se stává navždy součástí vaší rodiny.  

 

Za rozhovor děkuje

 
Reklama