Dubaj je moderní velkoměsto se spoustou nejvyspělejších technologií a se stavbami tak jedinečnými, že se vám tají dech. Původně ale na tomto místě byla jen poušť a písek všude kolem. Díky výletu „Platinum Heritage Desert Safari“ tak můžete na vlastní oči poznat, jak žijí a žili místní lidé, kteří nebydlí ve městě, ochutnat tradiční pokrmy, projet se po poušti otevřeným džípem, zahalit si pro ochranu před pískem hlavu a tvář přesně tak, jak to dělají místní a zažít si západ slunce a moment, kdy se rozpálený písek ochladí a nastane noc s miliony hvězd na nebi.

63317b3804f5aobrazek.png
Foto: Platinum Heritage

Jsem šťastná, že jsem měla po šesti letech zase příležitost se do místní pouště vrátit. Je to opravdu jedinečný zážitek. Chtěla jsem se dotknout písku, proběhnout se po dunách, nabažit se vůně pouště, vyfotit si zajímavé fotky, nechat si ruku potetovat hennou a znovu nasát tu atmosféru. To se mi díky výletu na pouštní safari splnilo.

Je to jednoduché. V hotelu vás vyzvedne řidič agentury, od které si výlet se zážitky koupíte. Pak už jste v „jeho“ rukou, provází vás celým večerem a pak vás zase doveze zpět. Klimatizovaným autem jedete asi hodinu cesty, opouštíte město Dubaj a parkujete v poušti. Zde vám řidič rozdá jednobarevné šátky a uváže je kolem hlavy tak, jak to dělají místní. Přece jen v otevřeném Land Roveru, kde budete za pár minut sedět šátek uvítáte jako ochranu před poletujícím pískem.  Pak si přesednete do otevřeného auta, Land Roveru a výlet začíná!

63317c84e9f55obrazek.png
Foto: Platinum Heritage

Vyhlídková cesta po cestě pouští trvá asi 30 minut, s jednou asi 15minutovou přestávkou. To je prostor na focení a kochání se nádhernou scenérii. Slunce pomalu zapadá, v dunách se tvoří nádherné stíny, které zvýrazňují písečné vrásnění. Myslím, že si to všichni dokážete představit. Náš řidič byl také zkušeným fotografem a každé z nás udělal mnoho zajímavých fotek a to díky své zkušenosti. Věděl, z jakého úhlu je vidět perfektně světlo a stín, jak si stoupnout nebo kleknout pro skvělou kompozici, bezva fígl se sypajícím pískem, který se vám rozplývá v dlaních v protisvětle zapadajícího slunce.. to dodá vašemu portrétu jedinečnost a potvrzení místa, kde jste. Je to sice kýč, ale kdo z nás nezbožňuje tyto kýče?

63317c61526a7obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Následná zastávka byla s pozorováním západu slunce – tady si můžete dát teplý místní čaj, ovocnou limonádu místní výroby nebo kávu, pokud máte chuť. Usednete do pohodlných divanů na koberci, díváte se, jak žhavé slunce ztrácí sílu a zapadá za písečné duny. Není to krása? Potvrzuji, že je. Do toho vám místní chovatel sokolů vysvětlí, proč je sokol spjatý s arabskými vládci a předvede vám, proč je to nejrychlejší pták na světě.

63317c74dc7aeobrazek.png
Foto: Platinum Heritage

Jakmile slunce zapadne a začne se snášet tma, akce nekončí – pouštní safari pokračuje v beduínském „kempu“. Tady si všichni užíváme úžasnou večeři (formou bufetu, maso je úžasně kořeněné – máte možnost ochutnat dokonce velbloudí maso!) a kulturní program. V kempu je větší podium, kolem kterého jsou rozmístěny stolečky a sedáky pro účastníky pouštního safari. Při večeři tak můžete sledovat tradiční program. Kromě toho ale můžete navštívit několik stanů, které lemují místo, kde se sedí a jí. Ve stanech místní nabízejí nealkoholické nápoje, místní tradiční chléb upečený na rozpálené desce podobný tenké palačince, můžete si nechat od krásné Arabky roku potetovat hennou nebo pozorovat místní kuchaře, jak vaří a připravují večeři. Také se můžete vyfotit se sovami nebo se sokolem, je to zážitek! Moje kamarádka Laďka využila možnosti a svezla se na velbloudu, my všichni jsme si v rámci večera zakouřili voňavou „shishu“. Celý večer vám uteče jako voda a nenudíte se. Kemp má své zázemí, v rámci kterého je i klasická splachovací toaleta.

63317b4f99bcaobrazek.png
Foto: Klára Křížová

Musím říci, že pouštní safari patří mezi top 10 nejlepších věcí, co můžete během své dovolené v SAE a v Dubaji absolvovat a všem ho doporučuji.  Výlet, který jsem s dalšími novinářkami zažila realizovala prověřená společnost Platinum Heritage – více najdete na www.platinum-heritage.com

Platinum Heritage je jedinou společností Ecotourism Desert Safari v Dubaji, která je zastáncem udržitelného cestování a jejím posláním je chránit přírodní prostředí, divokou zvěř a kulturu Dubaje a jejích obyvatel. Zajišťují, aby jejich pouštní safari zahrnovaly kulturu, historii a prostředí této skvělé země. Jsou nesmírně hrdí na to, že jsme byli šest let po sobě oceněni prestižní cenou World Travel Award pro přední společnost v pouštním safari na Středním východě a proč nás TripAdvisor ocenil jako jeden z 10 % nejlepších podniků na světě v letech 2012–2021. Výlet, který jsme s nimi mohli zažít byl opravdu dokonalý a mohu vám ho doporučit. Platinum Heritage Desert Safaris jsou exkluzivní, vytvořené pro náročné cestovatele, kteří očekávají nejvyšší úroveň služeb a pozornost k detailu.

Můj tip, kde bydlet v Dubaji: Pro ubytování vám mohu doporučit Paramount Hotel Dubai
Krásný a hypermoderní hotel, inspirovaný bohatou historií Paramount Pictures, se nachází v centru dynamické dubajské čtvrti Business Bay, 16 km blízko dubajského mezinárodního letiště. Díky pokojům v hollywoodském stylu, kuchyni inspirované kalifornskou kuchyní a jednoznačné zábavě si to určitě užijete. Mohu doporučit! je čas napsat si vlastní příběh v hotelu Paramount Hotel Dubai.

63317bcd2ee25obrazek.png

Čtěte také:

Reklama