Významné centrum kultury a poznání - Cílem knihovny, vybudované díky investici ve výši 1 miliardy AED, je pěstovat kulturu čtení a zároveň podporovat rozvoj kreativity, vědomostí a umění na úrovni jednotlivců i celé společnosti. Představuje platformu pro intelektuální, literární a tvůrčí osobnosti v celém regionu i ve světě.

Vstup je pro všechny návštěvníky zdarma, ale pamatujte na to, že musíte mít jako žena vhodné oblečení – zahalená ramena a kolena, bez toho vás dovnitř nepustí. I když se jedná o veřejnou knihovnu, je zde vystaveno mnoho knih s náboženskou tématikou, proto v blízkosti svatého písma musíte dodržovat tato pravidla. Také je zde díky klimatizaci s nižší teplotě pro uchování starobylých knih chladněji, svetr nebo oblečení s delším rukávem se vám bude hodit.

Knihovna vás okouzlí nejen tím, jaké množství knih uchovává, ale také interiérem a celkovým jedinečným vzhledem celé stavby. Knihovnu Mohammeda bin Rašída, najdete na březích historické Dubajské zátoky, byla navržena ve tvaru tradiční islámské katedry, a stala se novou inspirativní dominantou města. Knihovna, která je strategicky umístěna v centru města, má přirozené osvětlení díky střešním oknům a světlíkům v budově a je navržena tak, aby se její spotřeba vody snížila o 50 %. K zavlažování zeleně využívá recyklovanou vodu z klimatizace. Knihovna je také šetrná k životnímu prostředí a využívá nejvyšší standardy udržitelnosti, jelikož 10 % energie získává ze solárních panelů instalovaných na střeše budovy.

633179fbde43dobrazek.png
Foto: visitdubai

Budova má bílou barvu a připomíná otevřenou knihu. Jedná se opravdu o dominantní stavbu, která vás zaujme svým vzhledem, ještě, než do ní vstoupíte. Tuto stavbu ale provází jasná symbolika, protože to není jen kniha. Nám, Evropanům připomíná otevřenou knihu, ale místním lidem je jasné, že celek vyobrazuje stojánek (ten má tvar dvou zkřížených, krásně zdobených desek, které se po dočtení mohou složit), na kterém je otevřená posvátná kniha, kterou je samozřejmě korán.

V sedmi patrech budovy se nachází obrovské množství knih a dalších předmětů. Řadí se sem více než 1,1 milionu tištěných a digitálních knih v arabštině i cizích jazycích, přes 6 milionů dizertačních prací, kolem 73 000 partitur, 75 000 videí, přibližně 13 000 článků a více než 5 000 historických tištěných a digitálních periodik v rámci archivu pokrývajícího 325 let, spolu s přibližně 35 000 tištěných a digitálních novin z celého světa a téměř 500 vzácných sbírkových předmětů. V obrovské knihovně je k dispozici více než milion titulů v různých jazycích ve fyzické i digitální podobě. Součástí jsou také studovny, výstavní prostory, kavárna, nádvoří, knihkupectví a divadlo pod širým nebem, které pojme až 550 hostů.

63317e9f1c856obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Při naší návštěvě jsme zjistili a mohli si prohlédnout, jak zařízení Knihovny Muhammada bin Rašída, využívá nejmodernější technologie a umělou inteligenci, která zahrnuje kromě rozšířené a virtuální reality mimo jiné i automatizovaný systém ukládání a elektronického vyhledávání knih, samoobslužné kiosky, laboratoř pro digitalizaci knih a chytré roboty, kteří odpovídají na dotazy návštěvníků. Když na vlastní oči vidíte, jak roboticky funguje vyhledávání knih a jejich zpětné zařazení, tají se vám dech.

63317eb93f166obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Pokud se rozhodnete Knihovnu Mohammeda bin Rašída v Dubaji navštívit, rozhodně si to užijete. Určitě vás osloví devět tematických knihoven, včetně knihoven věnovaných dětem, mládeži, mapám a atlasům, médiím a umění, obchodu a dalším. Uvidíte, jednotlivé části knihovny jsou neuvěřitelně technologicky vyspělé, očekávejte nejnovější umělou inteligenci, inteligentní roboty a knihovnické technologie. Rozhodně oceníte skvosty, které tato knihovna uchovává. Ty najdete v posledním patře, kde je stálá expozice nazvaná „Poklady knihovny“. Poklady knihovny jsou vzácné historické svazky, z nichž nejstarší pocházejí ze 13. století. Budete si moci prohlédnout prvotisky knih, najdete tady vzácné umělecké a krásné knihy, atlasy a mapy. Musím říci, že Pokladna knihovny mě doslova uchvátila. Dlouho jsem si prohlížena starodávné knihy, knihy v nádherných svazcích a mapy, je to jako byste se přenesli v čase a měli možnost se seznámit s historií, která je doslova na dotek.

63317ed4c46c2obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Knihovna Mohammeda bin Rašída je největší v regionu a reprezentuje jeho kolektivní kulturní moudrost, milníky ve vzdělávání a pokračující výboje v oblasti výzkumu a akademické sféry.

63317ee78fc43obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Kde knihovnu v Dubaji najdete? Sousedí s malebným nábřežím Jaddaf a nachází se také v blízkosti uměleckého centra Jameel Arts Centre, luxusního paláce Palazzo Versace Dubai a pohodového hotelu INK.

Čtěte také:

Reklama