Dovolená aktivních seniorů: Ti čeští vyrážejí nejen do lázní, ale i na běžky a lyže

Samota, zdravotní neduhy - to jsou pro velkou část seniorů ti největší strašáci. Dá se s nimi ale bojovat. Třeba cestováním. V poslední době přibývá cestovních kanceláří specializovaných na starší klienty. Neúčtují si příplatek za jednolůžkový pokoj, mají speciálně uzpůsobené programy a senioři mohou přijet i s domácím mazlíčkem.

Senioři

S důchodem aktivní život nekončí, naopak, cestovat je možné se specializovanou cestovní kanceláří.

Co nejvíce odrazuje seniory od toho, aby někam vyrazili? Částečně jsou to ceny klasických zájezdů, mnohem častěji je to ale strach z neznámého prostředí, nejistota a ostych vyrazit na dovolenou sám. Spousta starších lidí už ztratila partnera a jednoduše nemá s kým vyrazit.

Příplatek za jednolůžkový pokoj se neplatí

A to se promítne i do ceny zájezdu. Klasická cestovní kancelář vám neobsazené lůžko zaúčtuje, jednolůžkový pokoj také vyjde dráž. „Seniorská“ cestovní kancelář, ale ani jeden z těchto poplatků neúčtuje. Na zájezdy navíc vyrážejí lidé ve zhruba stejném věku, stejných zájmů a ve stejné kondici. Ideální možnost, jak si rozšířit okruh přátel.

Zájezdy jsou obvykle tematicky zaměřené - vyrazit je možné na kratší výlet za kulturou do Prahy nebo s vnoučaty na „lyžák“. Nejoblíbenějším typem zájezdů jsou ale relaxační a ozdravné pobyty - nejčastěji právě na horách, nebo v českých lázních.

Senioři

Dnes nejsou výjimkou pobyty pro starší lidi se společnými zájmy, kteří tak mohou navázat nová přátelství.

Hýčkání s pozitivními dopady na zdraví

Cílem relaxačních pobytů je seniory hýčkat, ozdravných zase zlepšit fyzické zdraví a zpomalit stárnutí. Společným jmenovatelem obou typů zájezdů jsou potom pozitivní dopady i na psychiku staršího člověka. Personál, instruktoři i samotní účastníci nalijí seniorovi do žil novu chuť do života a vitalitu.

Cestovky pro seniory

Čím jsou cestovní kanceláře specializované na seniory tak výjimečné a čím se liší od klasických cestovek?

  • neúčtují příplatek za jednolůžkový pokoj, ani za neobsazené lůžko
  • upravují program s přihlédnutím ke kondici a zájmům starších lidí
  • zajišťují pobyty pro skupinky starších osob, nikdo se tak nemusí bát, že nezapadne do kolektivu
  • organizují zájezdy i mimo hlavní sezonu - pobyt tak vyjde mnohem levněji
  • se svými obchodními partnery domlouvají i další seniorské slevy (slevy na lyžařské vybavení na horách, levnější vstupné na kulturní akce...)

 

Pobyt je navíc možné ušít přímo na míru a podle individuálních potřeb staršího člověka. Trápí ho potíže se zády, je cukrovkář, nebo má mírnou nadváhu? I na tyto potíže některé z pobytů cílí. Senioři se mohou věnovat i cvičení pilates, tai-či, v létě i severské chůzi, v zimě potom běžkám.

Senioři

Ve skupině stejně starých vrstevníků nemusí mít senior strach, že nebude stíhat.

Obavy z nestíhání a rozpaky z nízké kondice nejsou na místě. Všechny aktivity probíhají ve skupině vrstevníků, pod dohledem příjemných instruktorů, kteří každou nejistotu rozptýlí. Tempo je přizpůsobené možnostem účastníků. Aktivita nemá totálně vyčerpat, ale příjemně unavit, aby odpolední zákusek, pozornost od cestovní kanceláře, pořádně chutnal.

Senioři na lyžích - lyžák pro „starší a nepokročilé“

Máte doma „akčnějšího“ seniora, kterého by týdenní relax a nicnedělání nebavilo? V Krkonoších se rozjíždí už několikátá sezona lyžařských kurzů pro „starší a nepokročilé“. Největší oblibě se těší pobyty spojené s běžkováním. Obvykle pod dohledem instruktora, který je klientům morální oporou, technickým rádcem, ale i zárukou dovolání se pomoci v případě problémů.

Ti nejodvážnější mohou dokonce oprášit své umění na sjezdových lyžích. Pobyty bývají doplněné odpoledním posezením u kávy a zákusku. Není problém doobjednat i wellness aktivity.

Senioři

Překážkou není ani domácí mazlíček, hotely seniorům za jeho pobyt nic navíc neúčtují.

Odpadají i komplikace s domácím mazlíčkem. Hotely hostům nebrání vzít si ho s sebou. A ve většině případů si ani neúčtují nic navíc za jeho pobyt. Další alternativou je společná dovolená s vnoučaty. Ta mají část dne vlastní program, část dne tráví společně s prarodiči. V zimě se nabízí třeba společný lyžařský kurz, nebo tematický mikulášský pobyt.

S odchodem do důchodu život rozhodně nekončí. Naopak. Cestovní kanceláře si dobře uvědomují, že starších lidí bude stále víc a důvodů, proč by měli trávit veškerý svůj čas jen doma, naopak stále méně.


Cestovní kancelář OK-TOURS odborník na cestování pro seniory.

SeniořiSenioři na běžkách
Běžkařský kurz v Krkonoších. Délka a náročnost výletů je odvozena od kondice seniorů. Možnost poznávat Krkonoše ve skupině s instruktorem, ale i samostatně. Jednolůžkový pokoj bez příplatku.

SeniořiRehabilitační pobyt na Šumavě
Týden v srdci Šumavy. Hotel Horizont s kvalitním wellness zázemím, rehabilitační procedury. Nordic walking, masáže, pobyty ve vířivce, bazén a pobyt pro čtyřnohého mazlíčka zdarma.

SeniořiRelaxační pobyt v Poděbradech
Fyzická aktivita v kombinaci s lázeňskými procedurami povzbudí váš organizmus v každém ročním období. Týdenní pobyt v Poděbradech, lázních, které příznivě působí na srdce.

Autor: Lucie Štěrbová & OK-TOURS

Foto zdroj: Cestovaniproseniory.cz

Reklama