Katalog dovolených

Cestovní kanceláře se snaží i během krize oslovit co nejvíce klientů. Přicházejí proto s nabídkou nových typů zájezdů i cílových destinací. Během léta se totiž v porovnání s loňskem vydalo k moři letadlem o třetinu méně turistů.

Například CK Fischer začala prodávat letecké zájezdy do hor či Ameriky, konkurenční ČEDOK a Exim Tours zase chtějí uspět s rozšířenou nabídkou exotiky. Rozšiřuje se i nabídka poznávacích a sportovních zájezdů či relaxačních dovolených u moře.

Podle odhadů loni odjelo do zahraničí na lyže asi 600 tisíc Čechů, z toho jen asi polovina s cestovními kancelářemi. Průměrná cena lyžařského zájezdu z Prahy do Ženevy letadlem se pohybuje kolem 13 tisíc korun.

Na lyžích

Odborníci proto leteckým zájezdům na hory velkou šanci nedávají. Nabídky podle nich nejspíš využijí jen nároční zájemci. CK ČEDOK v minulosti letecké zájezdy do hor už nabízela, ale byl o ně mizivý zájem.

Většina zájezdů na hory je totiž podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury do Rakouska, kam se jezdí auty nebo autobusy.

Byli jste letos na dovolené v zahraničí? Kde? Plánujete podobný „luxus“ i na příští léto?