Chladné podzimní dny bývají pro řadu rodičů náročnější. Počasí vždy neumožňuje bohaté „vyžití“ potomků venku, a tak přicházejí na řadu krizové plány B. Jedním takovým může být návštěva Interaktivní expozice lidských dovedností a umu našich předků v areálu Klášterů Český Krumlov.

Kláštery Český Krumlov mají vchod v blízkosti hrado-zámeckého areálu, a tak neváhejte a naplánujte si rodinný výlet, při kterém si přijdou na své všichni.

  • Já osobně jsem si to dost užila, protože tohle je přesně typ vzdělávání, který miluji. A který baví člověka v každém věku.  

Rozsáhlá interaktivní expozice umístěná v části kláštera klarisek seznamuje děti (ale i dospělé) hravou a poutavou formou s řemesly a dovednostmi našich předků. Kláštery vždy byly centrem kultury a vzdělanosti, a tak toto spojení je zcela logické.

Za mě body nahoru za to, že si zde každý může řadu věcí hned vyzkoušet, včetně výroby mýdla či míchání lektvarů. Pro rodiče s dětmi to znamená nejen příjemně strávený čas, ale také možnost mít v případě potřeby chvíli klidu pro sebe.

My jsme začali prohlídku hezky od tajemné půdy, kde je mimo jiné model města a také strašidelná stezka odvahy.

Český Krumlov s dětmi

Český Krumlov s dětmi

Český Krumlov s dětmi

Český Krumlov s dětmi

Český Krumlov s dětmi

O patro níž se nalézá ukázka domácího života šlechty v gotice a renesanci. Děti si určitě vyzkoušejí drátěnou košili a potěžkají meč, který doposud znaly jen z filmů.

Český Krumlov s dětmiČeský Krumlov s dětmi

Český Krumlov s dětmi

Český Krumlov s dětmi

A pak už je čas si hrát. Tohle si představuji pod pojmem „škola hrou“. Tuhle část rozhodně nevynechávejte. Nechte se vtáhnout do dětského světa a vyrobte si společně třeba svíčku nebo zahrajte loutkové divadlo. A co zaujalo nejvíc mě? Vzhledem k mé zálibě v bylinkách místnost věnovaná právě sbírání a sušení bylin. Ať vám také tak voní.

Český Krumlov s dětmi

Český Krumlov s dětmi

Český Krumlov s dětmi

Český Krumlov s dětmi

Český Krumlov s dětmi

A na závěr nás čekaly sklepy. Ty už od středověku sloužily ke skladování potravin a nápojů a je zajímavé si zde připomenout, že ještě některé naše babičky a určitě prababičky na venkově používaly podobné metody. Ale které dnešní dítě vidělo na vlastní oči nádobu na kysané zelí?

Český Krumlov s dětmi

A jelikož sklep občas ukrývá i nějaké to tajemství, budete mít možnost zde objevit také alchymistickou dílnu. Mně připomněla moje studia chemie. Jsou věci, které navzdory moderní době zůstávají neměnné.

Český Krumlov s dětmi

Pokud máte malé děti a holdujete společným výletům s přáteli a o potomky se pak spravedlivě dělíte v duchu filmu S tebou mě baví svět, může část výpravy navštívit také další expozice, kde už jde o seriózní umění a historii, ale o tom zase až někdy příště.

Přečtěte si také:

Reklama