Česko je prostě úchvatné. Kam se hnete, na každém kroku najdete nějakou kulturní památku. Takřka v každé vesničce alespoň kostelík, nějakou sochu, zajímavou faru nebo jinou historickou stvabu. Jako třeba v… ale víte co? To vám neprozradím, zkuste na to přijít samy!

důmTahle vesnička se nachází poblíž Kralovic na severním Plzeňsku. Pojížděli jsme jí, když jsme se vraceli z Rabštejna nad Střelou (klikni pro přečtení) a mířili do Mariánské Týnice (klikni pro přečtení). Obě místa jsem vám v rubrice Cestování doporučila jako tip na výlet.

Možná bychom se v ní ani nezastavili, nebýt jejího pozoruhodného jména. Je na osm písmen, někomu může znít poněkud hanlivě, možná i lidé, co tu bydlí, ho nevyslovují právě s nadšením. Jeho základ totiž tvoří ženská nadávka, i když končí na …ov. Ale jinak vesničce křivdí, protože je přepůvabná a určitě stojí za to, abyste ji při svých toulkách po Čechách neminuli. Přinejmenším kvůli dvěma obdivuhodným stavbám, které se nachází přímo v jejím srdci, se stojí za to zastavit

důmJedna z nich je pravděpodobně bývalá fara. Krásná barokní stavba se šindelovou střechou a zděnou bránou. I když vypadala opuštěně, neodvážila jsem se vejít  a jen škvírou v brance jsem nakoukla do krásného zatravněného dvora.

Panečku, to by bylo romantické bydleníčko!

Na tak malou vísku nezvykle rozlehlý románský kostel k nám byl o něco vstřícnější. Dřevěná vrátka na upravený venkovský hřbitůvek byla otevřená, takže se dal obejít kolem dokola. Škoda jen, že na jeho fotografování nebyl dostatečný odstup. Ale jinak se tam našla i spousta nesmírně fotogenických detailů.

Tak co, už jste přišli na název vesničky? Své tipy a určitě i správné odpovědi klidně pište do diskuze.

kostel

Reklama