shutterstock-414437026.jpg
Kasbah Ait Ben Haddou v pohoří Atlas. Je na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1987
Foto: Shutterstock

Maroko je nádherná země, kde najdete hory, oceán, poušť i mimořádný cit pro vizuální stránku úplně všeho – zdejší typicky tvarovaná architektura, pestrobarevné interiéry, ale i jednobarevná města jsou velkou kreativní inspirací. Fotky z Maroka patří k těm nejkrásnějším na světě. Schválně se podívejte na Instagram a na chvíli se zasněte.

Právě teď máme spoustu času přemýšlet, kam se vypravit, až to bude jen trochu možné. Zapřemýšlejte o zemích, kde jste ještě nebyly, a kam by vás možná ani nenapadlo jet. Tak například Maroko rozhodně není zemí, kam se jezdí jen lenošit na pláž. Jsou tu mnohem krásnější místa, a tak stojí za to ji procestovat nejlépe úplně celou. „Pouhé čtyři hodiny letu z Prahy se skrývá nádherná barevná země, která je dokonalou ukázkou arabské kultury. Rozhodně patří k těm bezpečnějším, přesto turisté častěji volí zájezdy organizované cestovkou, kdy máte neustále po ruce zkušeného průvodce,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Cesta po Maroku by měla trvat alespoň deset dní, abyste si všechna ta krásná místa stačily doopravdy užít.

shutterstock-1390770566.jpgFoto: Shutterstock

Cesta obvykle začíná ve městě Agádír, což je hlavní přímořské letovisko. Koupat se tu budete v Atlantském oceánu. Na krátký relax je to tu fajn, ale dál za městem čekají ty pravé poklady. I když úžasně barevné západy slunce si užijete i tady.

shutterstock-582101515.jpgV Maroku se můžete projet na velbloudech, třeba při západu slunce
Foto: Shutterstock

Marrakéš: Jedno z nejkrásnějších měst na světě

Marocká zástavba je laděná do jednoho odstínu, jehož tón v minulosti ovlivňovaly dostupné materiály, ale i barva okolní krajiny. Ať už zavítáte kamkoli, vyškrábejte se na nejbližší vrchol a pokochejte se výhledem na sladěné město. Marrakéš je oranžový, což je dáno právě neobvyklým zbarvením místní půdy. Žádná stavba zároveň nemůže být vyšší než minaret hlavní mešity, v Marrakéši je to Kutubíja z 12. století. Rozhodně by měla být prvním místem, kam se v tomto městě vydáte.

shutterstock-778448884.jpgMarrakéš: Jedno z nejkrásnějších měst na světě
Foto: Shutterstock

Jedním z nejkrásnějších míst na světě jsou zdejší zahrady Majorelle, které založil malíř Jacques Majorelle a po jeho smrti, kdy začaly chátrat, se jich ujal módní návrhář Yves Saint Laurent, jenž v Marrakéši dlouho žil, což je samo o sobě zárukou toho, že jde o oázu krásy, barev i klidu.

shutterstock-778455901.jpg
Zahrady Majorelle
Foto: Shutterstock

Bílý Fes, modrý Chefchaouen a dechberoucí Casablanca

Pro jednobarevnou městskou bílou architekturu je oblíbené královské město Fes, v jehož úzkých středověkých uličkách se tak snadno ztratíte, ale vůbec vám to nebude vadit. Modrý je Chefchaouen v pohoří Ríf na severu Maroka. Město pochází z 13. století, ale i ono bylo původně vybudované jako bílé. Místní ale chtěli přilákat turisty, a tak to zkusili modrou barvou. Pravdou ale je, že není na hlavních turistických trasách, a tak zůstává velmi autentické.

shutterstock-591567689.jpg
Náměstí před slavnou mešitou Hassana II. v Casablance
Foto: Shutterstock

„Největším marockým městem je Casablanca. Moderní přímořské město, které mají „na svědomí“ Francouzi, takže vám bude připomínat Evropu. Maroko je obecně známé jako křižovatka kultur, což je další důvod, proč je tato země tak výjimečná,“ říká Andrea Řezníčková. Nejzásadnějším místem v Casablance je rozhodně obrovská mešita Hasana II., která stojí na samém pobřeží a z jedné strany ji omývá moře. Je úplně jedno, jakého je kdo vyznání, ale tato stavba obložená bílým mramorem a zdobená ručně tesanými ornamenty ohromí každého. Koneckonců jde o místo, kde se může najednou modlit sto tisíc muslimů, což popisuje její majestátnost mnohem lépe než jakákoli fotografie.

Brad Pitt a Russell Crow

Pokud byste se chtěly navnadit na toto město filmem Casablanca, budete zklamaní. Ve skutečnosti se tady vůbec nenatáčel. Nic to však nemění na faktu, že Maroko je jinak velmi oblíbenou destinací filmařů. Ve filmových ateliérech Ait Benhaddou, kam lze dokonce jít i na prohlídku se natáčel například Babel s Bradem Pittem a Cate Blanchett, v úchvatném městečku Ourzazate se odehrává Gladiátor s Russellem Crowem.

V Maroku zkrátka najdete úplně všechno. Můžete se odtud vydat na pouť Saharou na hřbetu velblouda, ale také do hor. Pohoří Atlas je tak rozlehlé, že na každých sto kilometrech vypadá trochu jinak, ale všude se vám nabízejí výjevy, kde neuvidíte ani stopy po civilizaci, natož člověka. Možná nějakého nomáda se stádem ovcí.

Až nastane správný čas a vy začnete plánovat cestu Marokem, ubytování vybírejte s rozvahou. „Co znamenají čtyři hvězdičky v Evropě, neplatí v Maroku. Ubytování tu není špatné, ale raději si vždy jednu hvězdu odmyslete. Je tu velká nabídka all inclusive hotelů, ale pro cestovatele budou příjemnější menší ubytování nebo příjemně členěné hotelové komplexy, kde najdete klid i soukromí,“ doporučuje Řezníčková.

shutterstock-1420539023.jpg
Chefchaouen
Foto: Shutterstock

Koneckonců zájezdy už se prodávají, a tak můžete začít podrobně plánovat třeba podzim tohoto nebo začátek příštího roku. Cestovní kanceláře nabízí i poznávací zájezdy. Můžete si vybrat například desetidenní okruh královskými městy, nebo v Maroku strávit letošní Silvestr během cesty od Atlantiku přes Saharu i Vysoký Atlas. Abyste viděly maximum, vydejte se sem na 13 dní na takzvanou Grand Tour. Ceny zájezdů začínají zhruba na 26 tisících korun.

Reklama